Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obwodnica Wyrzyska na drodze krajowej nr 10 - oddana do użytku

0
Podziel się

Prawie ośmiokilometrową obwodnicę Wyrzyska (Wielkopolskie), która jest
częścią drogi krajowej nr 10 łączącej Bydgoszcz ze Szczecinem, oddano w środę do użytku -
poinformowała PAP rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu Alina Cieślak.

bEheNZVh

Prawie ośmiokilometrową obwodnicę Wyrzyska (Wielkopolskie), która jest częścią drogi krajowej nr 10 łączącej Bydgoszcz ze Szczecinem, oddano w środę do użytku - poinformowała PAP rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu Alina Cieślak.

Obwodnicę budowano od czerwca 2008 roku. Koszt inwestycji to około 150 milionów złotych - w całości pochodzących z budżetu państwa.

Nowa obwodnica składa się z ponad 10 km dróg zbiorczych, sześciu obiektów inżynieryjnych, w tym dwóch węzłów drogowych "Wyrzysk" i "Łobżenica" oraz najdłuższej w Wielkopolsce estakady nad rzeczką Łobżonką o długości 246,9 metra.

bEheNZVj

Droga została zbudowana jako jednojezdniowa (dwujezdniowa tylko w obrębie węzłów). Wyznaczona trasa, położenie urządzeń technicznych oraz obiekty mostowe przystosowane są do dobudowy drugiej jezdni.

Obwodnica wyposażona jest w urządzenia zbierające i podczyszczające wody opadowe oraz urządzania zabezpieczające klimat akustyczny. Przebudowano liczne urządzenia techniczne będące w kolizji z trasą obwodnicy, takie jak: sieci melioracyjne, teletechniczne, energetyczne, wodociągi.

Inwestorem obwodnicy była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a wykonawcami konsorcjum firm których liderem była firma Polbruk Piła sp. z o.o.

"Obwodnicę otwieramy wcześniej niż planowano, termin uzgodniony z wykonawcami to 19 styczeń 2010 roku, jest to taki prezent dla mieszkańców Wyrzyska, którzy będą mieli spokojne święta" - powiedziała PAP Cieślak.

bEheNZVp

Prace porządkowe na oddanej do użytku obwodnicy zakończą się w styczniu przyszłego roku.

Droga krajowa nr 10 łączy Szczecin z Płońskiem (mazowieckie). W okolicach Wyrzyska przejeżdża tą droga około 7,7 tys. samochodów na dobę.(PAP)

kpr/ bos/ jbr/

bEheNZVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)