Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Od 2014 r. połączenie jezior Ewingi i Jeziorak będzie Kanałem Dobrzyckim

0
Podziel się:

Prawie 700-letni kanał łączący jeziora Jeziorak i Ewingi koło Zalewa od 1
stycznia 2014 roku będzie nosił nazwę Kanału Dobrzyckiego. Mimo że żeglarze i mieszkańcy od lat
posługiwali się taką nazwą, nie widniała ona w żadnych dokumentach czy na mapach.

Prawie 700-letni kanał łączący jeziora Jeziorak i Ewingi koło Zalewa od 1 stycznia 2014 roku będzie nosił nazwę Kanału Dobrzyckiego. Mimo że żeglarze i mieszkańcy od lat posługiwali się taką nazwą, nie widniała ona w żadnych dokumentach czy na mapach.

Burmistrz Zalewa (Warmińsko-Mazurskie) Marek Żyliński poinformował PAP, że samorządowcy już w marcu rozpoczęli starania o nadanie nazwy połączeniu dwóch akwenów. Radni miejscy wysłali wówczas wniosek w tej sprawie do ministra administracji i cyfryzacji (MAC).

"Chcieliśmy uporządkować nazewnictwo. Jak się okazuje, mimo że kanał ma blisko 700 lat, to brak mu wciąż urzędowej nazwy" - podkreślił Żyliński.

Do wniosku dołączono dwie opinie. Pozytywnie o nadaniu nazwy Kanał Dobrzycki wypowiedział się zarząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz starosta iławski. Wniosek trafił do wojewody warmińsko-mazurskiego, a następnie do ministra administracji i cyfryzacji, który nadał nazwę w drodze rozporządzenia. Urzędowa nazwa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.

Samorządowcy z Zalewa chcą promować Kanał Dobrzycki jako część szlaku wodnego, łączącego jezioro Ewingi z jeziorem Jeziorak i Kanałem Elbląskim. W tym roku w Zalewie nad jeziorem Ewingi otwarto nową ekomarinę. Kanał ma być też modernizowany; pogłębiony będzie tor wodny i umocnione brzegi.

Nazwa kanału pochodzi od miejscowości Dobrzyki, leżącej nad jeziorem Ewingi. 2,4-kilometrowy przekop został wykonany w 1329 roku przez ówczesnych mieszkańców Zalewa, którzy chcieli drogą wodną spławiać towary. Jezioro Ewingi zajmuje 500 ha i - jak zapewniają żeglarze - posiada znakomite warunki do żeglowania. (PAP)

ali/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)