Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo pracy
30.06.2007 07:50

Od lipca zaostrzenie kar za nieprzestrzeganie prawa pracy

Zaostrzenie kar dla pracodawców za nieprzestrzeganie prawa pracy przewiduje nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), której przepisy wchodzą w życie 1 lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zaostrzenie kar dla pracodawców za nieprzestrzeganie prawa pracy przewiduje nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), której przepisy wchodzą w życie 1 lipca. *

Ustawa wprowadza m.in. ostrzejsze kary dla pracodawców, którzy nie wypłacają wynagrodzeń, naruszają przepisy o czasie pracy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Według nowych przepisów, minimalna kara, którą sąd może nałożyć na pracodawcę za nieprzestrzeganie prawa pracy, wynosi 1 tys. zł, a maksymalna, która dotychczas wynosiła 5 tys. zł, wzrasta do 30 tys. zł.

Zgodnie z ustawą, niewykonanie orzeczenia sądu dotyczącego wypłaty wynagrodzenia będzie traktowane jak przestępstwo (a nie wykroczenie, jak było dotychczas), zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.

Do kompetencji PIP należeć będzie także kontrola legalności zatrudnienia i kontrola zatrudnienia cudzoziemców. Dotychczas robiły to podległe wojewodom służby kontroli legalności zatrudnienia. Pracownicy tych służb mają przejść do PIP (pod koniec 2005 r. były to 304 osoby).

Zgodnie z ustawą, organem nadzorującym działalność Inspekcji jest, licząca nie więcej niż 30 osób, Rada Ochrony Pracy. Głównego inspektora pracy powołuje i odwołuje marszałek Sejmu na czteroletnią kadencję. Opinia Rady nie jest dla niego wiążąca. (PAP)

Tagi: prawo pracy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz