Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od soboty w Krakowie II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia

0
Podziel się:

Około 2 tys. osób z 68 krajów weźmie udział w rozpoczynającym się w sobotę w
Krakowie II Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia (WACOM). Jego uczestnicy chcą wystąpić do
papieża Benedykta XVI o zaliczenie św. Faustyny Kowalskiej do grona doktorów Kościoła.

Około 2 tys. osób z 68 krajów weźmie udział w rozpoczynającym się w sobotę w Krakowie II Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia (WACOM). Jego uczestnicy chcą wystąpić do papieża Benedykta XVI o zaliczenie św. Faustyny Kowalskiej do grona doktorów Kościoła.

Gdyby tak się stało św. Faustyna - autorka "Dzienniczka" i orędowniczka Miłosierdzia Bożego - byłaby pierwszym Polakiem w gronie doktorów Kościoła, do którego zaliczone zostały do tej pory 33 osoby, w tym tylko trzy kobiety : św. Katarzyna Sieneńska, św. Teresa z Avila i św. Teresa z Lisieux.

"Ta myśl zrodziła się spontanicznie w różnych środowiskach, jeszcze nie zwróciliśmy się do Ojca Świętego" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej metropolita krakowski kard. Dziwisz. "Jesteśmy u początku myślenia o tej sprawie" - zaznaczył.

Według ks. prof. Jana Machniaka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu, św. Faustyna spełnia konieczne wymogi - prezentowała wybitną doktrynę teologiczną, znaną i popularną w Kościele. "Doktryna o Bożym Miłosierdziu, którą św. s. Faustyna przypomniała Kościołowi, to najgłębsza tajemnica wiary chrześcijańskiej, prawda o tym, że Bóg jest obecny w świecie poprzez swoje miłosierdzie" - mówił PAP ks. Machniak. "Osobiste życie s. Faustyny i świadectwo, które zostawiła w +Dzienniczku+ świadczy o tym, że prowadziła bardzo bogate życie wewnętrzne, mistyczne" - dodał.

O przyznaniu tytułu doktora Kościoła decyduje papież po zasięgnięciu opinii watykańskich kongregacji. "To, co się dokona w Krakowie, będzie pierwszym krokiem, żeby odważnie powiedzieć wobec Kościoła i papieża, że takie pragnienie w przypadku św. Faustyny jest" - dodał ks. Machniak.

Na pięciodniowy kongres do Krakowa przyjadą duchowni i wierni - czciciele Bożego Miłosierdzia z najodleglejszych stron świata m.in. z Korei, Filipin, Samoa, Haiti, Kamerunu, Rwandy, Chin, Australii i Fidżi. Najliczniejsze grupy to m.in. Francuzi i Koreańczycy. Najstarszy uczestnik, który potwierdził udział ma ponad 80 lat. Lista VIP-ów to ok. 150 osób. Do obsługi wydarzenia akredytowało się 168 dziennikarzy z Polski i ponad 20 zagranicznych.

I Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia odbył się w kwietniu 2008 r. w Rzymie.

Kard. Dziwisz mówił w czwartek, że Kraków wybrano na miejsce kolejnego spotkania, bo właśnie stąd kult Bożego Miłosierdzia rozszedł się po całym świecie, do czego przyczynił się Ojciec Święty Jan Paweł II. "Ojciec Święty mówił, że Kraków i Polska ma być tą iskrą. Kraków przechowuje to orędzie i dzieli się nim z całym światem" - mówił metropolita krakowski.

Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach bp Jan Zając przypomniał , że Jan Paweł II w czasie swojej ostatniej wizyty w Polsce wyraził nadzieję, iż Łagiewniki będą światową stolicą kultu Miłosierdzia Bożego. "Stolica Miłosierdzia Bożego jest gotowa, dzięki ogromnej pracy całego sztabu ludzi, którzy przygotowali Kongres także w wymiarze duchowym. To nie jest tylko spotkanie, które wymaga starań organizacyjnych. Kongres jednoczy apostołów Miłosierdzia Bożego, tych wszystkich, którzy szukają nadziei" - podkreślił.

Jak poinformował koordynator Komitetu Organizacyjnego Kongresu ks. prałat Robert Tyrała uczestnicy otrzymają m.in. specjalną książkę do modlitwy wydrukowaną w sześciu językach, publikację ze wszystkimi wystąpieniami, a kapłani stuły. "Inauguracja Kongresu i wszystkie liturgie w Bazylice Miłosierdzia są szczególnym momentem i zapraszamy na nie wszystkich mieszkańców Krakowa" - mówił ks. Tyrała.

W niedzielę po modlitwie Anioł Pański przesłanie do uczestników Kongresu skieruje Benedykt XVI, a po południu spotkają się oni - podzieleni na grupy językowe - na modlitwie w kościołach w pobliżu krakowskiego rynku.

W ramach kongresu przewidziano konferencje dotyczące kultu Bożego Miłosierdzia i świadectwa tych, którzy miłosierdzia doświadczyli. Będą o tym mówić m.in. uzdrowiona za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II siostra Marie - Simon Pierre, nawrócony na katolicyzm muzułmanin Zuq Karol Spanca z Kosowa i ks. Joao Henrique pracujący w brazylijskich favelach - najbiedniejszych dzielnicach Sao Paolo. Będą także referaty, homilie i wystąpienia: kard. Christopha Schoenborna, kard. Stanisława Ryłko, kard. Philippe'a Barbarina z Lyonu, kard. Petera Erdo z Budapesztu, bp. Martina Uzoukwu z Minna w Nigerii i kard. Kazimierza Nycza.

Spotkania z osobami, które będą dzielić się doświadczeniami Bożego Miłosierdzia odbędą się także w kilkudziesięciu krakowskich parafiach.

3 października uczestnicy kongresu pojadą do Muzeum Auschwitz-Birkenau, w milczeniu przejdą przez dawny obóz zagłady i w Birkenau będą się modlić o pokój i miłosierdzie dla świata. 4 października w Wadowicach odbędzie się ekumeniczna modlitwa o jedność chrześcijan. (PAP)

wos/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)