Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od wtorku lepsza wymiana informacji między rejestrami sądowymi

0
Podziel się:

Od wtorku możliwa jest elektroniczna wymiana danych między rejestrem karnym
(KRK) a sądem rejestrowym (KRS) dotycząca informacji na temat ewentualnej karalności osób z władz
spółek. Zmianę umożliwiły uchwalone w grudniu przepisy, które właśnie weszły w życie.

Od wtorku możliwa jest elektroniczna wymiana danych między rejestrem karnym (KRK) a sądem rejestrowym (KRS) dotycząca informacji na temat ewentualnej karalności osób z władz spółek. Zmianę umożliwiły uchwalone w grudniu przepisy, które właśnie weszły w życie.

"Pozwoli to na wyeliminowanie m.in. takich sytuacji, z jakimi mieliśmy do czynienia w aferze Amber Gold, gdy skazany prawomocnym wyrokiem za oszustwo Marcin P. był prezesem tej firmy, mimo że było to niezgodne z prawem" - argumentuje resort sprawiedliwości, który przygotował nowelizację dotyczącą tych kwestii.

Przepisy zmieniające ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym i Krajowym Rejestrze Sądowym mają wchodzić w życie etapami - do 1 stycznia 2014 r. Od wtorku zaczynają obowiązywać przepisy umożliwiające komunikację między KRK a KRS.

Po zmianie przy dokonywaniu pierwszego wpisu podmiotu do KRS, jak i następnych wpisów - dotyczących zmian w składzie na przykład zarządu, komisji rewizyjnej czy rady nadzorczej tego podmiotu - sądy rejestrowe będą otrzymywały z KRK informację, czy osoba podlegająca wpisowi nie jest prawomocnie skazana. Informacje między rejestrami będą przekazywane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

Zgodnie z zapisami Kodeksu spółek handlowych i Kodeksu karnego członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatorem nie może być osoba, która została skazana za przestępstwo przeciwko mieniu, ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi czy papierami wartościowymi.

Ponadto na podstawie przepisów, które we wtorek weszły w życie, do końca czerwca KRS i KRK mają sprawdzić, czy osoby wpisane do KRS przed 15 stycznia 2013 r. nie zostały prawomocnie skazane. "Jeżeli sąd ujawni, że osoba skazana figuruje w rejestrze na przykład jako członek zarządu spółki, poinformuje o tym fakcie spółkę, a następnie wykreśli taką osobę z rejestru" - zaznaczyło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Za rok obowiązek wymiany informacji między rejestrami zostanie rozszerzony na osoby pełniące funkcje w zarządach organizacji pożytku publicznego i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

W nowych przepisach przewidziano dwa sposoby komunikowania się KRS z KRK. Pierwszy polega na weryfikacji danych osobowych przekazywanych przez KRS do KRK już na etapie wpisu podmiotu do rejestru lub przy dokonywaniu zmian osobowych w organach podmiotu wpisanego do KRS. W tym przypadku weryfikacja nastąpi na podstawie żądania kierowanego automatycznie do KRK. Drugi sposób odnosi się do przekazywania informacji o osobach już figurujących w KRS. Po prawomocnym skazaniu odpowiednia informacja z KRK trafi do KRS, który dzięki temu będzie mógł z urzędu rozpocząć odpowiednią procedurę wymuszającą zmiany w zarządzie danej spółki.

Zgodnie z dotychczas obowiązującym prawem sądy rejestrowe przed dokonaniem wpisu do KRS - w przypadku braku uzasadnionych wątpliwości - nie miały obowiązku weryfikacji spełniania wymogów niekaralności osób.

Według innych zmian nowelizacji, które w większości wejdą w życie 30 czerwca, dotychczasową wymianę dokumentów papierowych przesyłanych pocztą między sądami powszechnymi a rejestrem karnym ma zastąpić wymiana przez system teleinformatyczny.

W systemie informatycznym będą przesyłane m.in.: karty rejestracyjne karne, informacje o ponownym skazaniu i zawiadomienia o udzieleniu skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego. Dokumenty przekazywane przez system teleinformatyczny będą uwierzytelnione sądowym podpisem elektronicznym. (PAP)

mja/ pz/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)