Notowania

wiadomości
14.05.2013 14:18

Odmowa rejestracji KW SLD w przedterminowych wyborach w Żaganiu

Miejska Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji Komitetu Wyborczego SLD w przedterminowych wyborach burmistrza i rady miejskiej w Żaganiu (Lubuskie). KW SLD odwoła się do sądu. Przedterminowe wybory odbędą się w niedzielę 19 maja.

Podziel się
Dodaj komentarz

Miejska Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji Komitetu Wyborczego SLD w przedterminowych wyborach burmistrza i rady miejskiej w Żaganiu (Lubuskie). KW SLD odwoła się do sądu. Przedterminowe wybory odbędą się w niedzielę 19 maja.

KW SLD wcześniej został zarejestrowany, jednak po uchwale PKW i postanowieniu Komisarza Wyborczego decyzję zmieniono.

Zastrzeżenia co do zachowania procedur przy rejestracji KW SLD mieli przedstawiciele Komitetu Wyborczego Forum Społeczne z Żagania. Członek tego Komitetu, a zarazem Miejskiej Komisji Wyborczej, Mirosław Tomicz podważył poprawność wypełnienia dokumentów przedłożonych przez KW SLD podczas rejestracji i zgłosił to m.in. PKW.

"Błąd polegał na nieodpowiednim przygotowaniu list poparcia, które są niezgodne z obowiązującymi wzorami zawartymi w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów" - powiedział PAP dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski.

Pełnomocnik KW SLD Jacek Karbownik powiedział PAP, że zmiany na kartach zostały naniesione podczas rejestracji komitetu, w dobrej wierze, w obecności członków komisji w Żaganiu.

19 kwietnia br. KW SLD został zarejestrowany po tajnym głosowaniu Miejskiej Komisji Wyborczej (MKW) w Żaganiu. Zastępca przewodniczącego tej Komisji Marek Ślusarski powiedział PAP, że komisja postanowiła zarejestrować komitet mimo, że jego listy budziły duże wątpliwości.

"Pierwsza z opinii PKW nie była jednoznaczna i pozostawiała nam taką możliwość. W poniedziałek otrzymaliśmy jednak uchwałę PKW i postanowienie Komisarza Wyborczego dotyczące odmowy rejestracji KW SLD" - wyjaśnił Ślusarski.

Na tej podstawie Miejska Komisja Wyborcza podjęła uchwałę o odmowie rejestracji komitetu SLD, co oznacza wykluczenie z wyborów zarówno jego kandydatów na radnych, jak i kandydata na burmistrza Żagania, którym był Marek Kopta.

Komitet może w ciągu trzech dni złożyć skargę na odmowę rejestracji do sądu, która zostanie rozpatrzona w trybie wyborczym. Karbownik powiedział PAP, że taka skarga we wtorek zostanie złożona do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Przedterminowe wybory, będące konsekwencją skutecznego referendum z lutego, odbędą się 19 maja. Tego samego dnia mieszkańcy Żagania wybiorą nową Radę Miasta, odwołaną także w drodze referendum.

Głosowanie odbędzie się w najbliższą niedzielę od godz. 8 do 22. Do udziału w wyborach uprawnionych jest ponad 21 tys. mieszkańców. Rada miejska w Żaganiu liczy 21 radnych.

Obecnie w przypadku wyborów do Rady Miasta, które odbędą się w czterech okręgach, listy kandydatów ma zarejestrowane 12 komitetów wyborczych - łącznie jest na nich 367 kandydatów. Zarejestrowanych kandydatów na burmistrza jest dziewięciu.

Referendum ws. odwołania burmistrza Żagania Sławomira Kowala i rady miejskiej odbyło się 17 lutego. W przypadku obu organów okazało się skuteczne.

Od końca lutego funkcję burmistrza i rady miejskiej w Żaganiu pełni Małgorzata Kuźniar.(PAP)

mmd/ son/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz