Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odra w Opolu opada, fala dociera do Brzegu

0
Podziel się:

Opole broni się przed wodą, fala dociera do Brzegu.

Odra w Opolu opada, fala dociera do Brzegu
(PAP/Jacek Bednarczyk)

aktualizacja 10.00

Opada poziom Odry w Krapkowicach - od czwartku o prawie 60 cm - i Opolu, gdzie w piątek o godz. 7 w punkcie pomiarowym było 777 cm - o 23 cm mniej niż czwartkowe maksimum. Opole broni się przed wodą, fala dociera do Brzegu.

Fala kulminacyjna na Odrze przeszła przez Opole. Według informacji służb kryzysowych rzeka powoli opada także w miejscowościach poniżej stolicy województwa. _ - Sytuacja jakby się poprawiała, noc minęła w miarę spokojnie _ - powiedział kierownik wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Stanisław Potoniec.

W najbardziej zagrożonej zalaniem dzielnicy Metalchem ponad stuletni wał wzmocniony workami z piaskiem nadal spełnia swoją funkcję. Od środy mieszkańcy dzielnicy, pracownicy okolicznych firm, strażacy oraz więźniowie ułożyli tam ponad 80 tys. worków. W czwartek wieczorem do pomocy włączyło się wojsko. Przez całą noc przy umacnianiu wału pracowało ok. 200 osób.

Trzyma także przeciekający wał w Zimnicach - pierwsza linia obrony opolskiego Zaodrza. W czwartek po południu, ze względu na jego stan i obawę o możliwość uszkodzenia, z okolic umocnień wycofano wszystkich ratowników. Przed wodą obroniła się też elektrownia Opole. Z okolic zakładowej oczyszczalni ścieków pompowana jest woda.

fot: PAP/Grzegorz Hawaej _ _fot: PAP/Grzegorz Hawaej _ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/powodz;przygotowniania;na;przyjecie;fali;powodziowej;we;wroclawiu,galeria,3730,0.html)Obniża się poziom Małej Panwi. Do jez. Turawskiego dopływa 140 tys. metrów sześciennych wody, zrzut wynosi 90 tys. metrów. Taka woda na razie poważniej nie zagraża miejscowościom poniżej zbiornika.

Fala wezbraniowa na Odrze zbliża się do Brzegu. Przy umacnianiu wałów pracują ratownicy i mieszkańcy w Lipkach i Popielowie. O godz. 7 stan na wodowskazie w Brzegu wynosił 718 cm, według prognozy Odra ma osiągnąć 730 cm. W mieście ewakuowano kilkudziesięciu mieszkańców ulic położonych najbliżej rzeki.


Bez prądu na Opolszczyźnie pozostaje prawie 450 gospodarstw.

Elektrownia uratowana

W wyniku wzrostu poziomu wody w Odrze i Małej Panwi wczoraj zagrożona była elektrownia Opole wraz z rozdzielnią główną. _ - Podjęto działania zapobiegawcze polegające na wybudowaniu tymczasowego obwałowania przeciwpowodziowego, co zapobiegło zalaniu elektrowni, na chwilę obecną sytuacja jest stabilna _ - poinformowało CZK.

Podkarpackie: Alarm powodziowy w 14 powiatach

Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Gorzyce, gdzie trwa umacnianie wału na wpadającej do Wisły rzece Łęg - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Rzeszowie.

Rano alarmy powodziowe obowiązywały w powiatach: strzyżowskim; rzeszowskim w gminach: Boguchwała, Lubenia, Dynów, Trzebownisko i Tyczyn; mieleckim; łańcuckim; kolbuszowskim w gminie Dzikowiec; przeworskim; jarosławskim; tarnobrzeskim; stalowowolskim; niżańskim; leżajskim; lubaczowskim w gminie Cieszanów oraz w Rzeszowie i Tarnobrzegu. W kolejnych 13 powiatach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

_ - Najtrudniej jest w gminie Gorzyce, gdzie całą noc strażacy i mieszkańcy z okolicznych miejscowości umacniali wał na rzece Łęg. W nocy nie przeprowadzano ewakuacji, natomiast zalane tereny patrolowała policja _ - powiedział Adam Wiśniewski ze straży pożarnej.

W piątek rano na Podkarpaciu pod wodą jest m.in. kilka osiedli w Tarnobrzegu oraz kilkanaście wsi w pow. tarnobrzeskim. Ostatniej doby wskutek przemieszczania się fali powodziowej na Wiśle poniżej Zawichostu obserwowano wzrosty poziomu wody powyżej stanów alarmowych. Wzrost poziomu wody obserwowano także na Sanie w Lesku i w Sanoku oraz poniżej ujścia Szkła, na Wisłoku a także na jego dopływach.

Natomiast, w ocenie WCZK, w ciągu najbliższej doby na Wiśle płynącej przez Podkarpacie spodziewane są spadki poziomu wody. Tendencje spadkowe powinny być widoczne również w zlewni Wisłoki, Wisłoka i Sanu.

Jak wynika z danych WCZK w czwartek ewakuowano ok. 7,5 tys. osób z powiatów tarnobrzeskiego i mieleckiego. W akcji ratowniczej uczestniczy na Podkarpaciu m.in. ponad 1,7 tys. strażaków, 350 żołnierzy oraz 6 śmigłowców.

W regionie nieprzejezdnych jest ponad 40 odcinków dróg, głównie gminnych i powiatowych.

Na terenie województwa zostało dotychczas podtopionych i zalanych 21 powiatów i 95 gmin.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa ) zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premier Donald Tusk wizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom *W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
*Powodzianie zalewają wnioskami ubezpieczycieli *Liczba polis dotyczących klęsk żywiołowych od 2003 roku wzrosła dwukrotnie. Wypłacono też 2,5 raza więcej odszkodowań.
opolskie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)