Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odrzutowce SU-22 trafiły do kolekcji muzeum w Kołobrzegu

0
Podziel się:

O dwa myśliwsko-bombowe samoloty SU-22 ze zmienną geometrią skrzydeł
wzbogaciła się lotnicza kolekcja Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Jedną z
maszyn przywieziono w czwartek. Druga ma w piątek trafić do muzealnego magazynu w Rogowie.

O dwa myśliwsko-bombowe samoloty SU-22 ze zmienną geometrią skrzydeł wzbogaciła się lotnicza kolekcja Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Jedną z maszyn przywieziono w czwartek. Druga ma w piątek trafić do muzealnego magazynu w Rogowie.

Oba samoloty - jak poinformowała PAP Barbara Skomiał z Muzeum Oręża Polskiego - służyły do niedawna w 21. Bazie Lotniczej w Świdwinie, która wchodzi w skład 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Przetransportowany w czwartek do Kołobrzegu samolot to jednomiejscowa bojowa wersja SU-22M4 o numerze bocznym 7308. Wyprodukowano ją w 1985 r. Maszyna jest w pełni wyposażona, ma nawet turboodrzutowy silnik AŁ-21F-3. Z umieszczonego przy kabinie napisu wynika, że latał na niej ppłk. pil. Marek Ławicki.

Samolot przywieziono do muzeum na dwóch lawetach. Na jednej transportowano kadłub, na drugiej - skrzydła. Dyrektor kołobrzeskiego muzeum Paweł Pawłowski planuje, że maszyna będzie eksponowana na specjalnym, wysokim na ok. 10 metrów wysięgniku.

Samolot, który ma być przywieziony w piątek do Rogowa, to tzw. szparka, czyli dwumiejscowa szkolna wersja SU-22 UM3K. Maszyna miała numer boczny 706, wyprodukowano ją w 1986 r. Samolot przekazano muzeum bez silnika.

Przeznaczony do zwalczania ruchomych i nieruchomych celów naziemnych i nawodnych oraz niektórych celów powietrznych Su-22 skonstruowano na początku lat 70. w Związku Radzieckim. Do polskich sił powietrznych samoloty te trafiły w połowie 80. Przed trzema laty w służbie było 48 tego typu samolotów. Obecnie prawdopodobnie jest ich ok. 40.

Po przekazaniu obu Su-22 lotnicza kolekcja Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu będzie się składać z dziesięciu samolotów i śmigłowca SM2. Muzeum posiada m.in. myśliwce Lim-2 i MIG-19 (obecnie oba remontowane są w bazie lotniczej w Krzesinach), odrzutowy bombowiec Ił-28, szkolno-treningową maszynę TS-8 Bies (za jej renowację muzeum otrzymało nagrodę "Sybilla" ministerstwa kultury)
, dwupłatowy CSS-13, dwa szkolno-treningowe odrzutowce TS-11 Iskra oraz szkolno-bojowy samolot Iryda. (PAP)

sibi/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)