Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odwrót od składowania tworzyw pozwoli Polsce wykorzystać 7,5 mld euro

0
Podziel się:

Odejście od składowania tworzyw sztucznych w Polsce pozwoliłoby wykorzystać
do 2020 r. dodatkowe 8,5 mln ton tych odpadów, o równowartości 7,5 mld euro - uważa dyrektor
fundacji PlasticsEurope Polska Kazimierz Borkowski.

Odejście od składowania tworzyw sztucznych w Polsce pozwoliłoby wykorzystać do 2020 r. dodatkowe 8,5 mln ton tych odpadów, o równowartości 7,5 mld euro - uważa dyrektor fundacji PlasticsEurope Polska Kazimierz Borkowski.

Na wtorkowej konferencji prasowej Borkowski poinformował, że w ramach europejskiej inicjatywy przemysłu tworzyw sztucznych dokonano szacunków nt. potencjalnych korzyści możliwych do osiągnięcia poprzez zaniechanie składowania tworzyw sztucznych do 2020 r.

Według tych badań, odejście od składowania tworzyw sztucznych w całej Europie pozwoliłoby wykorzystać dodatkowo 80 mln ton tych śmieci o równowartości 1 mld baryłek ropy naftowej lub 70 mld euro. "Wyrzucanie na wysypiska tak wartościowych odpadów, jakimi są odpady z tworzyw sztucznych, nie ma sensu" - podkreślił Borkowski.

Jego zdaniem należy wykorzystać wartość energetyczną takich śmieci. "Dzisiaj blisko 100 proc. tworzyw sztucznych jest wytwarzane z ropy naftowej lub materiałów ropopochodnych. Są to surowce o wysokiej wartości energetycznej, a odpady z takich tworzyw to inna odmiana tego wysokoenergetycznego paliwa. Nikt nie wylewa oleju opałowego na wysypiska, my nie powinniśmy wyrzucać na wysypiska takich odpadów" - zauważył Borkowski.

Anna Kozera-Szałkowska z fundacji poinformowała na konferencji, że w związku z zamiarem zwiększenia recyklingu tworzyw sztucznych po raz szósty organizowana jest kampania bilboardowa pod hasłem "Każdy plastikowy odpad ma wartość. Pozwól ją odzyskać". W ramach akcji w 20 największych miastach Polski zawisną plakaty promujące selektywną zbiórkę i recykling odpadów z tworzyw sztucznych.

"Jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o recykling, a tworzywa sztuczne to konkretna wartość - wykorzystajmy ją" - apelowała.

Borkowski dodał, że akcja wpisuje się w "rewolucję śmieciową", która wystartowała 1 lipca. "Mamy nadzieję, że prędzej czy później gospodarka (śmieciowa - PAP) w gminach będzie zmierzała w kierunku odzysku, a nie tylko zapłacenia za odbiór odpadów najniższej ceny" - powiedział.

W Polsce ponad 70 proc. odpadów komunalnych, w stosunku do całości zebranych, jest składowanych na wysypiskach. Dla porównania nasi zachodni sąsiedzi składują zaledwie ok. 0,5 proc. śmieci - najmniej w całej Europie. Zgodnie z prawem europejskim ponowne wykorzystanie plastików, szkła, metali, papieru - ma wzrosnąć. W 2020 r. w Polsce poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów ma sięgnąć co najmniej 50 proc. w stosunku do ogólnej masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Obecnie recyklingowi poddawanych jest ok. 11-12 proc. śmieci.

PlasticsEurope Polska jest fundacją reprezentującą producentów tworzyw sztucznych w naszym kraju. Działa w ramach ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope. (PAP)

mick/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)