Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogłoszenia prasowe - deklarujcie język śląski

0
Podziel się:

Pisane w całości po śląsku ogłoszenia zachęcające mieszkańców Śląska do
deklarowania w spisie powszechnym języka śląskiego publikuje w regionalnej prasie Towarzystwo
Piastowania Śląskiej Mowy Danga.

Pisane w całości po śląsku ogłoszenia zachęcające mieszkańców Śląska do deklarowania w spisie powszechnym języka śląskiego publikuje w regionalnej prasie Towarzystwo Piastowania Śląskiej Mowy Danga.

Ogłoszenia - w postaci wykupionych reklam - sformułowano w dwóch wersjach zapisu: katowickiej w "Dzienniku Zachodnim", w której ukazało się m.in. w czwartek, a także w nieco innej opolskiej, przygotowanej dla "Nowej Trybuny Opolskiej".

"Ślonzoku, Ślonzoczko! Wszyjscy, co jeszcze poradzicie godać po ślonsku abo ślonskij godce przajecie! (kochacie śląską mowę - PAP) Pomożcie ratować nasza ślonsko godka! Podejcie w spisie koniecznie +język śląski+. () Niech nom niy bydzie wszystko jedno" - zachęca Danga w "Dzienniku Zachodnim".

Stowarzyszenie przekonuje dalej, że tylko deklarując język śląski Ślązacy mogą się skutecznie domagać od państwa, by wzięło odpowiedzialność za ich językową spuściznę. Ponieważ od tej deklaracji wiele - według Dangi - zależy, posługujący się śląską mową powinni pokazać, jak wielu ich jest.

Ogłoszenie opatrzono mottem autorstwa klasyka gwarowej literatury śląskiej i pierwszego kodyfikatora niektórych odmian tamtejszej mowy Feliksa Steuera: "Jak ich słysza rzondzić, robi mi se miyło. To rzecz naszich ojcow. Aż miy serce biyło". Pod podpisem Dangi znalazł się adres strony internetowej www.danga.pl.

Towarzystwo Piastowania Śląskiej Mowy Danga z Ciska koło Koźla jest obok Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Pro Loquela Silesiana jednym z regionalnych stowarzyszeń działających na rzecz zachowania, promowania i nauczania śląskiej mowy - opowiada się m.in. za nadaniem jej statusu języka regionalnego.

Członkowie obu stowarzyszeń doprowadzili m.in. do wydania w ub. roku "Gornoślonskiego ślabikorza" - przygotowanego pod kierownictwem językoznawczymi prof. Jolanty Tambor pierwszego śląskiego elementarza. Słowo "danga" oznacza po śląsku tęczę.(PAP)

mtb/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)