Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat 44

0
Podziel się:

Dziewięć chórów weźmie udział w odbywającym się w dniach 24 - 26 maja
turnieju w Legnicy (Dolnośląskie). Koncertów konkursowych i towarzyszących publiczność wysłucha w
sali KGHM Letia i Galerii Piastów.

Dziewięć chórów weźmie udział w odbywającym się w dniach 24 - 26 maja turnieju w Legnicy (Dolnośląskie). Koncertów konkursowych i towarzyszących publiczność wysłucha w sali KGHM Letia i Galerii Piastów.

"W tym roku chórzyści będą rywalizować o Rubinową Lutnię im. Jerzego Libana (piętnastowiecznego kompozytora z Legnicy). Chór, który trzy razy zdobędzie główną nagrodę zostaje jej właścicielem" - poinformowała PAP Edyta Golisz, rzecznik prasowy Legnica Cantat.

W latach 1967-1986 była to Brązowa Lutnia. Otrzymał ją na własność Chór Politechniki Szczecińskiej. Potem Srebrną Lutnię wygrał Chór "Collegium Musicum" z Olsztyna, a Złota Lutnia przypadła w udziale Kameralnemu Zespołowi Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej Pro Forma z Olsztyna.

W piątek podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi pięć legnickich chórów. Zaprezentują publiczności muzykę afrykańską w scenografii z tropików i dżungli. W sobotę 25 maja melomani wysłuchają koncertów konkursowych.

W niedzielę 26 maja nastąpi zakończenie turnieju i rozdanie nagród. A koncert finałowy uświetnią współcześni muzycy L.U.C. i Mika Urbaniak, którzy zagrają piętnastowieczne utwory Jerzego Libana.

Występy chórów będzie oceniało jury w składzie: prof. Krzysztof Szydzisz, prof. Stanisław Krawczyński, prof. Benedykt Błoński, prof. Dariusz Dyczewski, prof. Milan Kolena (Słowacja), prof. dr Ralf Eisenbeiss (Niemcy), prof. Konstantin Aleksandrowicz Jakobson (Rosja), dr Dariusz Zimnicki.

Weryfikując umiejętności śpiewających chórzystów jury będzie brało pod uwagę nie tylko poprawność wykonania poszczególnych utworów na podstawie partytur, ale także zróżnicowanie stylistyczne śpiewanych dzieł. Dlatego corocznie rywalizujące chóry starają się prezentować repertuar zarówno klasyczny, jak i utwory współczesnych kompozytorów, ale też ludowe czy rozrywkowe.

Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat pierwszy raz odbył się w 1967 r. Jego organizatorem i pomysłodawcą był legnicki dyrygent Henryk Karliński. Zgodnie z tradycją chórzyści biorący udział w Legnicy Cantat odwiedzą na legnickim cmentarzu grób Henryka Karlińskiego. Złożą kwiaty, zapalą znicze i zaśpiewają. To jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych w kraju. (PAP)

ark/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)