Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich w Poznaniu

0
Podziel się:

Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich potrwają do niedzieli w
Poznaniu. Otworzą je sobotnie warsztaty dla młodych muzyków, a zakończy koncert przed Ratuszem,
gdzie wystąpią soliści i kapele.

Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich potrwają do niedzieli w Poznaniu. Otworzą je sobotnie warsztaty dla młodych muzyków, a zakończy koncert przed Ratuszem, gdzie wystąpią soliści i kapele.

Celem imprezy jest ochrona muzyki dudziarskiej wraz z rzadkimi i cennymi instrumentami, na których jest ona wykonywana.

Jak poinformowała PAP Anna Biedakowa z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, w koncercie konkursowym wystąpi sześciu solistów i 20 kapel dudziarskich. Na konkurs instrumentów dudowych zgłoszono 7 instrumentów: sierszenki, sierszenki z dymką, kozły białe i dudy wielkopolskie.

Wyniki konkursów zostaną ogłoszone w niedzielę po koncercie na Starym Rynku.

Imprezie towarzyszyć będzie seminarium z udziałem muzykologów i instrumentologów, nt. tworzenia warunków sprzyjających dalszemu trwaniu dudziarskiej praktyki wykonawczej.

Pierwsze Konfrontacje zorganizowano w 1975 r. Później, po wieloletniej przerwie, wznowiono je w roku 2002 z inicjatywy Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przy pomocy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Od początku istnienia Konfrontacjom towarzyszy konkurs dla budowniczych instrumentów z rodziny dud, dzięki czemu w ręce młodych dudziarzy trafiają kolejne, nowe instrumenty.

Dudy składają się ze skórzanego worka, jednej lub kilku piszczałek melodycznych, zwanych przebierkami, oraz jednej lub kilku piszczałek burdonowych, zwanych bąkiem. Do worka - za pomocą rurki bądź przy pomocy mieszka - wdmuchuje się powietrze, które uchodzi z niego przechodząc przez piszczałki.(PAP)

rpo/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)