Notowania

tajlandia
27.03.2010 08:57

Ogromna manifestacja w Bangkoku

Około 80 tysięcy zwolenników byłego premiera żąda ustąpienia obecnego rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Około 80 tysięcy zwolenników byłego premiera Thaksina Shinawatry wyszło na ulice Bangkoku, żądając ustąpienia obecnego rządu.

_ - Spotkamy się z żołnierzami i policją w duchu przyjaźni. Porozmawiamy z nimi, by ich przekonać do powrotu do koszar i przyłączenia się do naszych apeli o demokrację _ - powiedział przedstawiciel demonstrantów Veera Musikapong.

Wiece antyrządowe odbywają się w Bangkoku od dwóch tygodni.W sobotę policja oszacowała liczbę protestujących na 80 tys., czyli o 15 tys. więcej niż tydzień wcześniej. Władze rozmieściły w Bangkoku i okolicach 50 tys. żołnierzy, policjantów i cywilnych ochotników.

Zwolennicy obalonego w 2006 roku Thaksina twierdzą, że są marginalizowani przez popierających obecnego premiera Abhisita Vejjajiva wojskowych, wielkomiejskie elity i monarchistów. Większość manifestantów przybyła do Bangkoku z rolniczej północy, skąd pochodzi Thaksin, i północno-wschodnich terenów kraju. Były premier cieszy się popularnością wśród biedniejszych warstw społeczeństwa.

Thaksin Shinawatra kierował rządem Tajlandii w latach 2001 - 2006. Został usunięty z urzędu w 2006 roku w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez wojskowych, zarzucających mu korupcję i nepotyzm. W 2008 roku został skazany zaocznie na dwa lata więzienia pod zarzutem _ konfliktu interesów _ i nadużycia władzy. Obecnie przebywa na emigracji.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Tajlandczycy oblali dom premiera własną krwią ]( http://news.money.pl/artykul/tajlandczycy;oblali;dom;premiera;wlasna;krwia,132,0,599940.html )
* [ Demonstranci zapowiadają rozlew krwi w Bangkoku ]( http://news.money.pl/artykul/demonstranci;zapowiadaja;rozlew;krwi;w;bangkoku,180,0,599220.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: tajlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz