Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ok.150 mln zł chce zainwestować w gdańskim porcie OT Logistics

0
Podziel się

Ok.150 mln zł chce zainwestować w porcie morskim w Gdańsku Grupa Kapitałowa
OT Logistics. Spółka we wtorek w Gdańsku zapowiedziała złożenie swojej oferty w przetargu na
dzierżawę terminalu paszowo-zbożowego i ok. 15 ha gruntów w głębokowodnej części portu.

bDfsfphh

Ok.150 mln zł chce zainwestować w porcie morskim w Gdańsku Grupa Kapitałowa OT Logistics. Spółka we wtorek w Gdańsku zapowiedziała złożenie swojej oferty w przetargu na dzierżawę terminalu paszowo-zbożowego i ok. 15 ha gruntów w głębokowodnej części portu.

Grupa rozważa też inwestycję w portową spółkę Port Gdański Eksploatacja SA.

Prezes OT Logistics SA, Piotr Chajderowski podczas spotkania z dziennikarzami w Gdańsku powiedział, że szacowane przez spółkę nakłady inwestycyjne związane z dzierżawą terenów na obszarze gdańskiego portu wyniosą ok. 150 mln zł.

bDfsfphj

Poinformował, że w przypadku wygranej, zgodnie z warunkami przetargu, spółka wykona nabrzeże po wschodniej części pirsu rudowego. Zapowiedział, że OT Logistics planuje też m.in. dokończenie budowy magazynu i baterii silosów oraz zagospodarowanie działek sąsiadujących z terminalem paszowo-zbożowym.

Zgodnie ze strategią zarządu portu, terminal ma być dostosowany do przeładunku surowców pochodzenia roślinnego (zboże, biomasa). Chajderowski powiedział, że terminal w Gdańsku mógłby być wykorzystywany do transportu głównie biomasy z Rosji do Polski.

Według spółki, inwestycje w terminale przeładunkowo-składowe w porcie w Gdańsku pozwoliłyby Grupie na stworzenie kompleksowego systemu transportowo-spedycyjno-logistycznego obejmującego swoim zasięgiem całą Europę.

Prezes OT Logistics SA uważa, że planowane inwestycje spółki w Gdańsku "przyspieszą rozwój gdańskiego portu morskiego".

bDfsfphp

Rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA, Janusz Kasprowicz poinformował PAP, że zainteresowanie udziałem w przetargu zgłosiło "7-8 firm". Oferty na 30 letnią dzierżawę terenów można składać do 12 października. Kasprowicz uważa, że przystosowanie terminalu i zagospodarowanie terenów to koszt kilkudziesięciu mln euro.

"To jest ostatni lub jeden z ostatnich najbardziej atrakcyjnych obszarów w głębokowodnej części portu, który chcemy porządnie zagospodarować i zależy nam na partnerze jak najsilniejszym i rokującym jak najlepiej dla rozwoju tej części portu" - dodał

Grupa Kapitałowa OT Logistics rozważa też inwestycję w portową spółkę Port Gdański Eksploatacja SA. Grupa rozważając złożenie oferty w tym przypadku bierze pod uwagę konieczność poniesienia nakładów inwestycyjnych na modernizację i remonty infrastruktury w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset mln zł. Według zapowiedzi zarządu gdańskiego portu, przetarg tej spółki ma się rozpocząć w IV kw. br.

OT Logistics poinformowała, że kontroluje ponad 80 proc. rynku transportu wodnego śródlądowego w Polsce i ponad 50 proc. na terenie Niemiec środkowo-wschodnich. Zapewnia m.in. ponad połowę dostaw węgla dla Berlina. Do grupy należą porty śródlądowe i morskie m.in. największy i najgłębszy w Polsce Port Handlowy Świnoujście SA oraz terminale kolejowe na wschodniej granicy UE i na Białorusi.

bDfsfphq

OT Logistics SA osiągnęła w 2011r ponad 442 mln zł przychodu i EBITDA na poziomie 73 mln zł. Prezes Chajderowski powiedział, że "za trzy lata firma chce osiągnąć przychód na poziomie miliarda zł".

W ostatnich latach spółka rozwija usługi w zakresie spedycji kolejowej oraz morskiej realizowanej głównie na terenie Polski i Niemiec. Spółka transportuje głównie węgiel, stal, nawozy, produkty rolne, biomasę. Grupa dąży do stworzenia firmy oferującej kompleksową obsługę w zakresie transportu i logistyki oraz osiągnięciu pozycji wiodącej firmy spedycyjno-logistycznej w Europie Środkowej.

Jak poinformowano, w listopadzie grupa planuje debiut na giełdzie papierów wartościowych.

OT Logistics S.A. to firma logistyczna operująca na rynku europejskich przewozów towarowych, wokół której powstała Grupa Kapitałowa składająca się z kilkunastu spółek o różnym profilu działalności. Spółka zajmuje się przede wszystkim transportem towarów żeglugą śródlądową oraz najem nieruchomości, magazynowanie i przechowywanie towarów. Spółka posiada 300 jednostek pływających o łącznej nośności 100 tys. ton. (PAP)

bDfsfphr

bls/ drag/

bDfsfphK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)