Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Okęcie inwestuje 1,2 mln zł w nowe zabezpieczenia

0
Podziel się

Lotnisko może stać się jednym z najbezpieczniejszych w Europie.

Okęcie inwestuje 1,2 mln zł w nowe zabezpieczenia
(PAP/Tomasz Gzell)
bEiIozud

O nowoczesny sprzęt do wykrywania i identyfikacji śladowych ilości narkotyków i materiałów wybuchowych oraz przenośne urządzenie rentgenowskie do prześwietlania pozostawionego bez opieki bagażu wzbogaciły się Straż Graniczna i Służba Celna na warszawskim lotnisku Okęcie.

Urządzenia o wartości 1,2 mln zł przekazał funkcjonariuszom tych służb wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Dzięki nowemu sprzętowi zwiększyć ma się standard bezpieczeństwa na Okęciu, choć - jak podkreślił wojewoda - _ wszystkie wykonywane na lotnisku audyty wykazują, że jest ono jednym z najbezpieczniejszych w Europie. _

_ - W ocenie naszych służb i służb międzynarodowych, m.in. Interpolu, lotnisko Okęcie jest lotniskiem mocno zabezpieczonym, jeżeli chodzi o przemyt narkotyków. Tędy on przestępcom po prostu się nie opłaca, bo jest duża pewność jego wykrycia. Być może o doskonałości pracy służb celnych na lotnisku świadczy fakt, że wszelkie próby przemytu narkotyków przede wszystkim mają miejsce drogą lądową, a nie lotniczą _ - powiedział wojewoda.

bEiIozuf

Jak dodał, w ostatnich latach służby celne i służby bezpieczeństwa innych krajów, które kontrolują podróżnych wsiadających na Okęciu, nie stwierdziły żadnych przypadków przepuszczenia przez polską kontrolę jakichkolwiek niebezpiecznych substancji czy przedmiotów bądź znaczniejszych partii narkotyków.

Nowy sprzęt zwiększyć ma także bezpieczeństwo samych funkcjonariuszy - na Okęciu pojawił się dostosowany do współpracy z robotem pirotechnicznym wyrzutnik, przeznaczony do rozbrajania i neutralizacji ładunków wybuchowych. Za jego pomocą można niszczyć cele nawet z odległości kilkudziesięciu metrów.

Sprzęt jest tak zaawansowany technologicznie, że pozwala szybciej i dokładniej niż dotychczas określić co znajduje się w bagażu mówi komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Mariusz Piętka.

POSŁUCHAJ MARIUSZA PIĘTKI ZE STRAŻY GRANICZNEJ:

Dźwięk: IAR

bEiIozul

Celnicy na Okęciu otrzymali pierwszy na świecie detektor śladowych ilości narkotyków, a nawet oparów takich substancji. Urządzenie waży 12 kilogramów i jest mobilne co dodatkowo ułatwia prace funkcjonariuszom. Jak zaznacza dyrektor Izby Celnej w Warszawie Janusz Sawa, sprzęt jest najwyższej klasy.

POSŁUCHAJ DYREKTORA IZBY CELNEJ W WARSZAWIE:

Dźwięk: IAR

W minionym roku Straż na Okęciu odebrała 160 zgłoszeń o pozostawionym bez opieki bagażu, w przypadku 60 przeprowadziła rozpoznanie pirotechniczne, a cztery zneutralizowała.

bEiIozum

Funkcjonariusze Izby Celnej w 2009 roku pobrali należności na kwotę 26 mld zł. Zatrzymali też 55 kg narkotyków o wartości ok. 6 mln zł, skonfiskowali papierosy o wartości 6 mln zł i 63 tys. wyrobów z zastrzeżonymi znakami towarowymi o wartości ok. 10 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:

bEiIozuG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)