Notowania

wiadomości
01.06.2012 16:18

Okęcie: SG kontroluje już tylko załogi, podróżnych VIP oraz bagaże w sortowni

Straż Graniczna przekazała zarządzającemu lotniskiem Chopina w Warszawie kolejne punkty kontroli bezpieczeństwa w tym porcie. Funkcjonariusze SG kontrolują już jedynie załogi, podróżnych korzystających z saloniku VIP oraz bagaże w sortowni.

Podziel się
Dodaj komentarz

Straż Graniczna przekazała zarządzającemu lotniskiem Chopina w Warszawie kolejne punkty kontroli bezpieczeństwa w tym porcie. Funkcjonariusze SG kontrolują już jedynie załogi, podróżnych korzystających z saloniku VIP oraz bagaże w sortowni.

To kolejne zmiany na warszawskim lotnisku w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Od stycznia 2011 roku Straż Graniczna nie odprawia już pasażerów linii lotniczych na trasach krajowych, a od kwietnia 2012 r. - części pasażerów linii lotniczych na trasach międzynarodowych.

Pasażerów przechodzących przez bramki bezpieczeństwa kontrolują funkcjonariusze Służby Ochrony Lotniska. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o prawie lotniczym zarządzający portami mają obowiązek przejąć kontrolę od Straży Granicznej do końca marca 2013 roku.

"Straż Graniczna sprawuje jedynie nadzór nad kontrolą prowadzoną przez pracowników SOL. Do kontroli powróci jednak w dniach, w których w Warszawie odbywać będą się mecze Euro 2012, obsadzając sześć stanowisk, w tym pięć w strefie AB i jedno załogowe w strefie CDE" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka nadwiślańskiego oddziału Straży Granicznej Agnieszka Golias.

"Przekazanie kontroli pozwoliło Nadwiślańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej odzyskać kolejnych około 40 funkcjonariuszy, co ma ogromne znaczenie w kontekście uruchomionej w maju placówki SG Warszawa-Modlin" - powiedziała Golias.

Straż Graniczna w dalszym ciągu jest odpowiedzialna m.in. za przeprowadzanie kontroli paszportowej, ochronę granicy państwa, zapewnienie porządku publicznego, prowadzenie działań pirotechnicznych, kontrolę i nadzór nad przewożoną drogą lotniczą bronią.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2011 r. port obsłużył ponad 9,3 mln pasażerów i odprawił ponad 43,6 tys. ton cargo. Od początku tego roku lotnisko obsłużyło ponad 2,7 mln pasażerów, czyli o 8 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. (PAP)

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

gdyj/ bos/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz