Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie apeluje o przedłużenie kontraktów

0
Podziel się

O przedłużenie umów na świadczenia zdrowotne w przyszłym roku na takich
samych warunkach jak w roku 2009 zaapelował w środę do Narodowego Funduszu Zdrowia przewodniczący
Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie Andrzej Matyja.

bEgKLemZ

O przedłużenie umów na świadczenia zdrowotne w przyszłym roku na takich samych warunkach jak w roku 2009 zaapelował w środę do Narodowego Funduszu Zdrowia przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie Andrzej Matyja.

Zdaniem organizacji reprezentujących świadczeniodawców, skandalem jest to, że na 14 dni przed końcem roku palcówki medyczne nie widzą, jakie kwoty otrzymają w ramach kontraktów w 2010 r., bo nie został zatwierdzony plan finansowy NFZ.

W liście otwartym przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej, Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie krytykują "bałagan organizacyjno-finansowy" w NFZ . Zdaniem tych organizacji, poprzez "nieodpowiedzialne działania" władz państwowych oraz Funduszu "nadwyrężone zostało bezpieczeństwo zdrowotne obywateli i złamano wszelkie zasady kontraktowania świadczeń".

bEgKLenb

"To, co się dzieje w tej chwili, jest naszym zdaniem dowodem absolutnego lekceważenia zarówno przez NFZ, jak i przez ministerstwo, wszystkich przyjętych w cywilizowanym świecie standardów" - mówił w środę podczas konferencji prasowej w Krakowie wiceprzewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej Jerzy Friediger. "Jeżeli na 14 dni przed końcem roku nie wiadomo, jak podzielone będą pieniądze na rok przyszły, to jest to skandal" - dodał.

Według niego, system świadczeń zdrowotnych będzie funkcjonował, ale problem pojawi się w momencie rozliczeń palcówek z NFZ. "Całe zło jest przerzucane na świadczeniodawców. Jesteśmy często pomawiani o to, że pacjent jest źle traktowany, że zwiększają się kolejki, że maleje dostępność do świadczeń. Ustawa obowiązuje tak naprawdę jedną stronę" - mówił Matyja. "To my, świadczeniodawcy, musimy się stosować do zapisów ustawy i rozporządzeń, natomiast druga strona - NFZ nie ponosi żadnych kar związanych z organizacją świadczeń zdrowotnych" - dodał.

Według przewodniczącego ORL w Krakowie, małopolski NFZ proponuje obecnie aneksy do umów, ale nie wszystkim placówkom medycznym. Jak podał Matyja, wbrew twierdzeniom ministra zdrowia, w przyszłym roku będzie mniej pieniędzy na świadczenia w zakresie: ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, stomatologii i leczenia szpitalnego. "W szpitalach zostanie przyjętych mniej od 400 do 1 tys. osób rocznie" - mówił o sytuacji w Małopolsce Matyja.

Według Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, z powodu braku nowego konkursu i aneksów do obecnych umów może dojść do zapaści w domowej opiece pielęgniarskiej nad przewlekle chorymi pacjentami, a doświadczone pielęgniarki odejdą do pracy w szpitalach.

bEgKLenh

Samorząd aptekarski krytykuje wprowadzenie z dnia na dzień nowej listy leków refundowanych. "Powinniśmy mieć co najmniej 14 dni vacatio legis na przygotowanie się do nowej listy refundacyjnej. Firmy informatyczne szalały dzisiejszej nocy, bo apteki musiały zostać rano otwarte z nowymi cenami. To jest nienormalne" - ocenił prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie Piotr Jóźwiakowski.

Jóźwiakowski dodał, że po zmianie listy w przypadku 998 preparatów zwiększyło się współpłacenie pacjenta, a w 92 przypadkach odpłatność ze strony chorego się zmniejszyła. "W Polsce współpłatność ze strony pacjenta jest najwyższa w Europie. W dalszym ciągu to na pacjentów przerzuca się ciężar otrzymania produktu leczniczego na receptę" - mówił prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie.

"Na listę zostało wprowadzonych 268 preparatów. Tylko, że ja od wczoraj nie znalazłem wśród tych preparatów żadnej cząsteczki innowacyjnej. Jest to dodanie np. do lowastatyny następnych czterech preparatów lowastatyny" - zaznaczył.

Według Jolanty Pulchnej, rzeczniczki małopolskiego oddziału NFZ, obecne umowy z pielęgniarkami opieki długoterminowej mają być przedłużone o pół roku, a w tym czasie zapadną decyzje, co dalej z tą formą opieki nad chorymi. "Na szpitale - jak nam przekazano z centrali - pieniędzy będzie więcej niż w pierwotnym planie finansowym, choć nie wiemy jeszcze, jakie to będą kwoty dla Małopolski" - powiedziała PAP Pulchna. Dodała, że małopolski NFZ rozmawia obecnie ze wszystkimi szpitalami i z ponad połową z nich udało się już podpisać uzgodnienia dotyczące aneksów do umów na przyszły rok.(PAP)

bEgKLeni

wos/ bno/ jbr/

bEgKLenC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)