Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Olsztyn: Oskarżeni o organizowanie tzw. turystyki abolicyjnej.

0
Podziel się:

O organizowanie tzw. turystyki abolicyjnej oskarżyła Aftaba K. i Ninę N.
olsztyńska prokuratura okręgowa. Przy pomocy nieprawdziwych zaświadczeń usiłowali oni zalegalizować
pobyt w Polsce 185 obywateli Pakistanu. Od każdego z cudzoziemców brali po 500-700 euro.

bEslUNXF

O organizowanie tzw. turystyki abolicyjnej oskarżyła Aftaba K. i Ninę N. olsztyńska prokuratura okręgowa. Przy pomocy nieprawdziwych zaświadczeń usiłowali oni zalegalizować pobyt w Polsce 185 obywateli Pakistanu. Od każdego z cudzoziemców brali po 500-700 euro.

Jak poinformował PAP rzecznik olsztyńskiej prokuratury Mieczysław Orzechowski, w poniedziałek skierowano do sądu akt oskarżenia przeciwko Ninie N. i Aftabowi K. W ramach zeszłorocznej abolicji dla cudzoziemców usiłowali oni wyłudzić z mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego urzędu wojewódzkiego decyzje administracyjne legalizujące pobyt w Polsce 185 obywateli Pakistanu. Według prokuratury posłużyli się przy tym dokumentami poświadczającymi nieprawdę.

Jak ustalono, Aftab K. wyszukiwał Pakistańczyków zainteresowanych przyjazdem do Polski i uzyskaniem zezwoleń na legalny pobyt. Nina N. - jako ich pełnomocnik - składała wnioski do urzędów i załatwiała związane z tym formalności. Na jej prośbę znajomi Polacy podpisywali nieprawdziwe oświadczenia potwierdzające, że cudzoziemcy są w naszym kraju nieprzerwanie od pięciu lat. Tylko wtedy mogli bowiem skorzystać z ustawy abolicyjnej.

bEslUNXH

Według śledczych, oskarżeni zarobili w ten sposób co najmniej 110 tys. zł. "Za załatwienie sprawy żądali od każdego z obywateli Pakistanu początkowo po 700, a potem po 500 euro" - powiedział prok. Orzechowski.

Jak dodał, niektórzy z Pakistańczyków po przyjeździe do Polski zgłaszali w swojej ambasadzie zagubienie paszportu, aby otrzymać nowe dokumenty. Miało to uniemożliwić sprawdzenie, kiedy otrzymali wizy wjazdowe.

Sprawą zainteresowała się prokuratura, gdy służby graniczne zatrzymały jednego z Pakistańczyków przy próbie wjazdu do Polski z podrobionym paszportem. Ostatecznie żadnemu ze 185 cudzoziemców, którzy korzystali z pośrednictwa Aftaba K. i Niny N., nie wydano zgody na legalny pobyt.

Według prokuratury oskarżeni przyznali się do winy i zadeklarowali chęć poddania się karze pozbawienia wolności w zawieszeniu, grzywny i zwrotu korzyści uzyskanych z przestępstwa. Decyzje w tej sprawie podejmie Sąd Rejonowy w Olsztynie.

bEslUNXN

Jak poinformował PAP prokurator Orzechowski, olsztyńska prokuratura okręgowa prowadzi jeszcze jedno śledztwo związane z turystyką abolicyjną, które dotyczy obywateli Mongolii.

Zeszłoroczna abolicja trwała od 1 stycznia do 1 lipca. Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, wnioski złożyło wówczas ponad 9,5 tys. osób. Najliczniej o zezwolenia ubiegali się obywatele Wietnamu, Ukrainy, Pakistanu, Bangladeszu i Armenii. W wyniku tej akcji wydano ponad 4,5 tys. decyzji pozytywnych, które skutkowały zalegalizowaniem pobytu na dwa lata.

Decyzje negatywne wydawano głównie wobec tzw. turystów abolicyjnych, najczęściej Pakistańczyków, obywateli Bangladeszu, Wietnamu, Ukrainy, Indii i Chin. Osoby te nie spełniły wymogów ustawy, złożyły dokumenty zawierające nieprawdziwe dane osobowe lub fałszywe informacje. Odmowy motywowano także względami obronności lub bezpieczeństwa państwa. (PAP)

mbo/ pz/

bEslUNYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)