Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Olsztyn: Powstało Wirtualne Muzeum Warmii i Mazur

0
Podziel się

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie stworzyło wirtualną bazę swoich
eksponatów. Ekspozycja zawiera blisko 3 tys. zdigitalizowanych zabytków i zostanie udostępniona
oficjalnie od poniedziałku na specjalnej stronie internetowej.

bEpVDoaJ

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie stworzyło wirtualną bazę swoich eksponatów. Ekspozycja zawiera blisko 3 tys. zdigitalizowanych zabytków i zostanie udostępniona oficjalnie od poniedziałku na specjalnej stronie internetowej.

Jak poinformował PAP dr Sebastian Mierzyński z Muzeum Warmii i Mazur, opracowane cyfrowo eksponaty będą dostępne pod adresem wmwm.pl. Wśród 3 tys. przedmiotów są także unikatowe, których nie pokazywano na co dzień zwiedzającym sale wystawowe.

Zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt średniowiecznych rzeźb sakralnych i 800 numizmatów, głównie XVII-wiecznych monet z czasów wojen szwedzkich. Będzie też można obejrzeć liczące ponad 200 obiektów kolekcje obrazów Edwarda Dwurnika i Alfonsa Kułakowskiego oraz grafiki Ferdinanda von Quasta i zbiory polskiego plakatu.

bEpVDoaL

Największą część ekspozycji stanowią archiwalne wydania "Gazety Olsztyńskiej" z lat 1886-1939. Muzeum pokaże też ok. stu militariów z czasów I wojny światowej, które pochodzą ze zbiorów prywatnych. Są to głównie przedmioty związane z umundurowaniem i wyposażeniem, w tym odznaczenia rosyjskich i niemieckich żołnierzy walczących w Prusach Wschodnich.

Według muzealników opracowano na razie niewielki ułamek zbiorów, ale ekspozycja będzie rozbudowywana. Zgodnie z założeniami projektu, do 2013 roku zdigitaliowanych miało zostać 3 proc. zabytków, a w ciągu kolejnych dwóch lat - 8 proc. eksponatów.

"W przyszłości chcemy pokazać jak najwięcej obiektów, aby wirtualne muzeum stało się kompendium wiedzy o dziejach naszego regionu" - powiedział PAP dr Mierzyński. Jak dodał, liczy, że cyfrowa ekspozycja będzie popularyzować pracę muzealników i stanie się narzędziem przydatnym nauczycielom historii.

Internauci odwiedzający stronę muzeum będą mogli - po założeniu konta - przeglądać prezentowane zbiory, wybierać interesujące ich obiekty i tworzyć własne galerie. Użytkownicy będą też mogli korzystać z czytelni muzealnych wydawnictw, dostępnych online.

bEpVDoaR

Utworzenie Wirtualnego Muzeum Warmii i Mazur kosztowało 195 tys. zł. Placówka dostała na ten cel 52 tys. zł budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, wkład własny muzeum wyniósł 40 tys. zł. Projekt otrzymał też dofinansowanie w wysokości 103 tys. zł ze środków Programu Wieloletniego Kultura+. (PAP)

mbo/ jra/

bEpVDobm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)