Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Prokuratura chce ponownego procesu olsztyńskich samorządowców

0
Podziel się:

Prokuratura chce ponownego procesu trzynastu
olsztyńskich samorządowców, których sąd pierwszej instancji
uniewinnił od zarzutów nieprawidłowości przy planowanej budowie
kompleksu basenów Aquarena.

Prokuratura chce ponownego procesu trzynastu olsztyńskich samorządowców, których sąd pierwszej instancji uniewinnił od zarzutów nieprawidłowości przy planowanej budowie kompleksu basenów Aquarena.

We środę przed Sądem Okręgowym w Olsztynie odbyła się rozprawa apelacyjna w tej sprawie. Ze względu na zawiły charakter sprawy sąd odroczył wydanie wyroku o tydzień.

Prokurator wnioskował o ponowne rozpoznanie sprawy, twierdząc, że sąd pierwszej instancji źle ustalił stan faktyczny i nie przesłuchał wszystkich świadków w sprawie. Samorządowcy wnosili o utrzymanie wyroku uniewinniającego.

Wśród oskarżonych są m.in. Janusz Cichoń, były prezydent Olsztyna, który w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył mandat posła z list Platformy Obywatelskiej; byli wiceprezydenci Olsztyna Ewa Zakrzewska, Bogdan Michniewicz, Zbigniew Karpowicz oraz Piotr Grzymowicz, a także radni i urzędnicy.

Prokuratura zarzuciła im niedopełnienie obowiązków, przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę gminy podczas planowanej budowy parku wodnego w Olsztynie. Zdaniem oskarżenia umowa między gminą Olsztyn a udziałowcami spółki, która miała wybudować baseny, była niekorzystna dla gminy. Miasto, które do spółki wniosło aportem grunt, dostało 21 procent udziałów - prokuratura twierdziła, że to zbyt mało.

W lipcu br. Sąd Rejonowy w Olsztynie uniewinnił wszystkich oskarżonych, uznając, że umowa zawarta między gminą Olsztyn, a udziałowcami była zgodna z prawem. Apelację od tego wyroku złożyła prokuratura.

Spółkę z o.o., która miała wybudować park wodny, zawiązali we wrześniu 2001 roku trzej udziałowcy: olsztyńska firma budowlana As- Dom, która wniosła 2 mln zł (aportem w postaci projektu oraz gotówką - co dawało jej 67 proc. udziałów), fińska firma Arktes Oy, która wniosła do spółki aport w postaci projektu, przeliczanego na 12 proc. udziałów, oraz gmina Olsztyn, która otrzymała 21 proc. udziałów w zamian za aport w postaci gruntu pod inwestycję z prawem wieczystego użytkowania. W grudniu 2002 roku sąd ogłosił upadłość spółki, ponieważ przestała ona spłacać długi. Aby odzyskać grunt, miasto musiało go wykupić. (PAP)

ali/ jwo/ itm/ rad

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)