Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Rozpoczęła się akcja wieszania budek lęgowych dla jerzyków

0
Podziel się:

Pół tysiąca budek lęgowych dla jerzyków zawiśnie do końca listopada na
blokach osiedli mieszkaniowych w Olsztynie. To pierwsza na taką skalę akcja ratowania siedlisk tego
gatunku ptaków w mieście - podała w poniedziałek Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Pół tysiąca budek lęgowych dla jerzyków zawiśnie do końca listopada na blokach osiedli mieszkaniowych w Olsztynie. To pierwsza na taką skalę akcja ratowania siedlisk tego gatunku ptaków w mieście - podała w poniedziałek Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

W najbliższych dniach na budynkach olsztyńskich osiedli Jaroty, Nagórki i Pieczewo zostanie zawieszonych 500 skrzynek lęgowych dla jerzyków, ptaków objętych w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Jest to największa z przeprowadzonych dotychczas w Olsztynie prób poprawy warunków lęgowych tego gatunku ptaków. Żyjące w miastach jerzyki są uzależnione od ludzkich budowli, gniazdują w szczelinach pod dachami wysokich budynków.

Populacji tych ptaków zagroziły, masowe w ostatnich latach, remonty elewacji i prace termomodernizacyjne. Odnowione budynki są szczelne, co uniemożliwia jerzykom budowanie gniazd.

Dlatego od dwóch lat na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie zamontowano na osiedlach 50 skrzynek lęgowych dla jerzyków. "Z naszych obserwacji wynika, że były zasiedlane już w następnym roku po zawieszeniu. Dlatego tym razem montujemy za jednym zamachem aż 500 budek" - powiedziała PAP Maja Jakubiuk z olsztyńskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Budki dla jerzyków są umieszczane na kominach wentylacyjnych i ścianach co najmniej czteropiętrowych bloków. Jerzyk wychodzący z gniazda spada najpierw kilka metrów w dół, zanim nabierze prędkości, która umożliwi mu swobodny lot.

Według ornitologów ma to związek ze specyficzną budową krótkich łapek, uniemożliwiającą tym ptakom odbijanie się od krawędzi budki czy płaskich powierzchni. Dlatego większość życia jerzyki spędzają w powietrzu. Odpoczywają przyczepione do pionowych ścian i praktycznie nigdy nie siadają na ziemi.

Jerzyki mylone są często z jaskółkami z powodu wąskich, sierpowatych skrzydeł i krótkiego rozwidlonego ogona. Ich upierzenie, poza niewielką jasną plamką na podgardlu, jest czarno-brązowe.

Budki lęgowe montuje się na budynkach późną jesienią, gdy jerzyki zimują w Afryce Północnej. W Polsce przebywają od kwietnia do sierpnia. Budka służy jednej parze ptaków przez wiele lat. W ciągu dnia para jerzyków znosi do gniazda nawet 20 tys. owadów.(PAP)

mbo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)