Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: Szkolenia dotyczące ekologii dla 170 firm z regionu

0
Podziel się:

170 mikro, małych i średnich firm z woj. warmińsko-mazurskiego od stycznia
2014 roku będzie mogło uczestniczyć w szkoleniach związanych m.in. z wdrażaniem rozwiązań
przyjaznych środowisku - poinformowała PAP przedstawicielka Agencji Rozwoju Regionalnego.

bEswdtmd

170 mikro, małych i średnich firm z woj. warmińsko-mazurskiego od stycznia 2014 roku będzie mogło uczestniczyć w szkoleniach związanych m.in. z wdrażaniem rozwiązań przyjaznych środowisku - poinformowała PAP przedstawicielka Agencji Rozwoju Regionalnego.

Mariola Stefaniak z warmińsko-mazurskiego oddziału Agencji Rozwoju Regionalnego wyjaśniła, że projekt o nazwie "Ekologiczny biznes to dobry biznes" powstał po to, by z jednej strony chronić i wspierać to, co w regionie najcenniejsze - czyli przyrodę, a z drugiej, by dbałość o środowisko nie ograniczała firm w ich rozwoju.

"Chcemy pokazać przedsiębiorcom, że można być i nowatorskim, i ekologicznym. Że można z powodzeniem połączyć bycie konkurencyjnym na rynku i jednocześnie nie szkodzić środowisku" - powiedziała Stefaniak. Dodała, że wiele firm w regionie prowadzi działalność, która wpływa na środowisko. "Są to choćby firmy meblarskie, które w swojej produkcji mają sporo odpadów i muszą je jakoś zagospodarowywać, czy firmy transportowe, które siłą rzeczy emitują CO2" - wyliczała.

bEswdtmf

Projekt będzie się składał z kilku elementów. Główną jego częścią będą prowadzone przez ekspertów analizy, jak działalność danej firmy wpływa na środowisko, i jeśli wpływa, to czy można ograniczyć negatywne skutki tego wpływu (chodzi np. o wymianę pieców CO na bardziej ekologiczne czy montaż paneli słonecznych).

Kolejnym elementem będą szkolenia pracowników firmy, podczas których dowiedzą się oni, jak mogą zmienić swoje przedsiębiorstwo, by było bardziej ekologiczne; uzyskają też informacje o tym, skąd na te innowacje zdobyć pieniądze.

"Chodzi nam nie tylko o wskazanie firmom ekologicznych innowacji, ale też o to, by zdobyć pieniądze na to, by te rozwiązania wdrożyć" - wyjaśniła Stefaniak. Zaznaczyła, że firmy, które będą działać tak, by nie szkodzić naturze, mogą liczyć na pomoc w promowaniu się jako firma przyjazna środowisku.

"Będziemy pomagali opracowywać strategie marketingowe tych firm, pomagać im budować ekologiczną markę ich produktu" - powiedziała.

bEswdtml

Ostatnim elementem projektu ma być przygotowanie uczestników do audytu ekologicznego i energetycznego. Stefaniak powiedziała, że oferowane usługi doradcze i szkoleniowe "będą szyte na miarę dla każdego z uczestników". "Zależy nam na tym, by przekonać naszych przedsiębiorców do bycia eko" - podkreśliła.

Koszt projektu realizowanego w ramach programu "Kapitał ludzki" szacowany jest na 2,6 mln zł; potrwa on do połowy 2015 roku. (PAP)

jwo/ pad/

bEswdtmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)