Notowania

wiadomości
28.11.2012 11:45

Olsztyn: Utrzymane kary dla komornika i rzeczoznawcy

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w środę kary więzienia w zawieszeniu dla komornika ze Szczytna i współpracującego z nim rzeczoznawcy majątkowego. Zostali skazani za niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy przy wycenie majątków dłużników.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w środę kary więzienia w zawieszeniu dla komornika ze Szczytna i współpracującego z nim rzeczoznawcy majątkowego. Zostali skazani za niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy przy wycenie majątków dłużników. *

Wyrok jest prawomocny. Przez działania komornika i rzeczoznawcy majątkowego pokrzywdzonych zostało pięć rodzin, których wartość nieruchomości w sumie została zaniżona o 120 tys. zł.

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał wyrok w sprawie rzeczoznawcy majątkowego Waldemara S.; został on skazany na karę 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat za zamieszczanie nieprawdziwych informacji w operatach szacunkowych nieruchomości przeznaczonych do licytacji. Sąd zmienił natomiast wyrok wobec komornika Piotra K., którego uznał winnym niedopełnienia obowiązku, jakim był brak weryfikacji operatów. Jeden z zarzutów wobec komornika przedawnił się i dlatego od tego czynu został uniewinniony. Sąd skrócił mu więc karę z 10 miesięcy pozbawienia wolności na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury, która chciała orzeczenia zakazu wykonywania zawodu przez rzeczoznawcę na 5 lat.

Według sądu rzeczoznawca przygotowując operaty szacunkowe nieruchomości należących do dłużników pomijał istotne informacje. Dotyczyły one liczby budynków, ich powierzchni mieszkaniowej albo użytkowej; nie ujmował także w operacie informacji o tym, że nieruchomość jest położona blisko jeziora, czym obniżał jej wartość. Według sądu komornik, który był zobowiązany do sprawdzenia rzetelności operatu nie zrobił tego.

Jak ocenił sąd, komornik wiedział, że współpracujący z nim rzeczoznawca wykonuje opisy domów czy budynków "zza płotu" nie wchodząc na teren posesji i budynków.

To już drugie postępowanie sądowe wobec komornika ze Szczytna i biegłego rzeczoznawcy od wyceny nieruchomości. Jeden wyrok jest już prawomocny, ponieważ w październiku Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał wyroki więzienia w zawieszeniu dla obydwu.

W tej sprawie chodziło o nierzetelną wycenę gospodarstwa rolnego w Rozogach koło Szczytna. W wyniku działania komornika i rzeczoznawcy wartość tej nieruchomości wystawionej na licytację została zaniżona o 180 tys. zł. W tym postępowaniu sąd skazał komornika za brak nadzoru nad osobą wyceniającą majątek dłużnika na karę 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata. Rzeczoznawca Waldemar S. za nierzetelną wycenę został skazany na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Sprawa dotyczyła nieruchomości należących do rodziny Drężków: gospodarstwa rolnego i siedliska w Rozogach koło Szczytna. Według oskarżenia Waldemar S., przygotowując operat szacunkowy gospodarstwa, nie wskazał, że znajdują się tam zabudowania takie jak stajnia, chlew, garaż, stodoła, obora oraz budynek mieszkalny. Opisał gospodarstwo bez oglądania go, ale na podstawie wypisów z ksiąg wieczystych, w których było ono opisane jako niezabudowane. W ten sposób zaniżył wartość nieruchomości wystawionej do licytacji o 180 tys. zł.

Komornik zaś odpowiadał za niedopełnienie obowiązków i niesprawdzenie rzetelności pracy rzeczoznawcy.

Pokrzywdzonych reprezentowało Stowarzyszenie "Stop Wyzyskowi". Mec. Lech Obara ze Stowarzyszenia powiedział PAP, że prawomocny wyrok w postępowaniu karnym daje możliwość ubiegania się przez pokrzywdzonych o odszkodowanie i zadośćuczynienie. (PAP)

ali/ bos/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz