Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olsztyn: W szpitalu uniwersyteckim otwarto laboratorium symulacji medycznej

0
Podziel się:

W szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie otwarto w środę laboratorium z
symulatorem pozorującym zachowanie pacjenta w sytuacjach zagrożenia życia. Urządzenie pomoże
lekarzom i studentom medycyny opanować w praktyce sposoby postępowania w takich wypadkach.

W szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie otwarto w środę laboratorium z symulatorem pozorującym zachowanie pacjenta w sytuacjach zagrożenia życia. Urządzenie pomoże lekarzom i studentom medycyny opanować w praktyce sposoby postępowania w takich wypadkach.

Symulator SimMan wygląda i reaguje jak żywy człowiek. Urządzenie imituje procesy zachodzące w ludzkim organizmie. Reaguje na wykonywane zabiegi medyczne. Można mu aplikować leki oraz poddawać działaniu defibrylatora do pobudzenia mięśnia sercowego. Umożliwi to szkolenie w zakresie diagnozowania, podtrzymywania i przywracania czynności życiowych pacjenta w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Jak powiedział PAP ordynator kliniki chorób wewnętrznych prof. Piotr Zaborowski, oprogramowanie symulatora pozwala na przeprowadzenie różnorodnych scenariuszy treningowych związanych z zagrożeniem życia pacjenta. Dzięki temu szkolący się lekarz ma możliwość przećwiczenia reakcji na sytuację, z jaką może zetknąć się w pracy np. utratę przytomności, zatrzymanie krążenia, niewydolność oddechową czy gwałtowne krwawienie.

"Wszystkie czynności podjęte przez lekarza są nagrywane i można potem analizować, czy postępował prawidłowo" - wyjaśnił ordynator.

Zdaniem dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie Leszka Dudzińskiego otwarte w środę laboratorium jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Kosztowało 1,8 mln zł z czego 1,5 mln zł to unijne dofinansowanie.

Z symulatora będą mogli korzystać za pośrednictwem platformy edukacyjnej lekarze z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Będą oni sterowali urządzeniem przez internet. Głównym celem projektu jest sprawdzenie efektywności takiej formy nauki.

Na podstawie wyników uzyskanych przez uczestników w konkretnych przypadkach medycznych zostanie stworzony optymalny tok szkoleń w zakresie postępowania z pacjentami w stanach zagrożenia życia oraz ratownictwa medycznego. W przyszłości możliwa też będzie organizacja egzaminów potwierdzających zdobycie praktycznych umiejętności z wykorzystaniem symulatora.(PAP)

mbo/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)