Notowania

wiadomości
29.01.2014 14:51

Olsztyn: Zakończono zimowe liczenie nietoperzy

Ponad 3,5 tys. nietoperzy hibernujących w podziemnym kanale burzowym odkryto podczas zimowego liczenia tych zwierząt w Olsztynie. W ocenie chiropterologów jest to drugie w kraju pod względem liczebności miejsce zimowania nietoperzy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 3,5 tys. nietoperzy hibernujących w podziemnym kanale burzowym odkryto podczas zimowego liczenia tych zwierząt w Olsztynie. W ocenie chiropterologów jest to drugie w kraju pod względem liczebności miejsce zimowania nietoperzy.

Jak poinformował PAP koordynator akcji w Olsztynie, Leszek Koziróg, w starym kanale burzowym o długości 700 m hibernuje tej zimy ponad 3,5 tys. nietoperzy. W zdecydowanej większości są to nocki Natterera. Zauważono też nocki rude i gacki brunatne. Inwentaryzację zimowiska prowadzili w ostatnich dniach chiropterolodzy i pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Zdaniem Koziroga, nietoperzy jest nieco więcej niż w poprzednim sezonie. Jednak - jak zaznaczył - w tym roku sprawdzano dodatkowe odcinki kanału. Akcje liczenia nietoperzy organizowane są w Olsztynie od 2006 roku.

"Wyniki świadczą, że liczebność hibernujących nietoperzy jest stabilna. Jest to drugie pod względem liczby osobników zimowisko tych zwierząt w Polsce" - ocenił. Najwięcej - ok. 37 tys. nietoperzy - zimuje w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Lubuskiem.

Według przyrodników, nietoperze wybrały na zimowisko kanał burzowy w Olsztynie ze względu na panującą tam stałą temperaturę i wysoką wilgotność powietrza. Wiszą podczepione do stropu, głowami w dół, zwykle stłoczone w skupiskach po kilkadziesiąt sztuk. Hibernujące osobniki znacznie obniżają temperaturę ciała, co spowalnia ich metabolizm. Korzystają wtedy z podskórnych zapasów tłuszczu, który musi wystarczyć do wiosny.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiedziała objęcie olsztyńskiego zimowiska nietoperzy ochroną prawną. Zdaniem rzeczniczki tej instytucji Justyny Kostrzewskiej, nie będzie to jednak rezerwat, ale mniej restrykcyjna forma ochrony przyrody. "To cenne przyrodniczo miejsce, ale utworzenie rezerwatu w mieście byłoby trudne. Dlatego szukamy sposobu, który pozwoli pogodzić ochronę nietoperzy z możliwością zarządzania tym terenem" - powiedziała PAP Kostrzewska.

Strefowa ochrona nietoperzy w tym miejscu jest potrzebna m.in. ze względu na planowaną budowę przedłużenia ul. Wilczyńskiego do al. Warszawskiej. Jakiekolwiek prace w pobliżu kanału będą zależne od oceny oddziaływania na środowisko i muszą być prowadzone tak, by nie zakłócić zimowego snu nietoperzy.

Na Warmii i Mazurach są jeszcze trzy inne duże zimowiska nietoperzy. Jedno znajduje się w podziemiach XIX-wiecznej twierdzy Boyen w Giżycku. Dwie kolejne kolonie odkryto w kompleksach bunkrów z czasów II wojny św. - dawnej kwaterze Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec", k. Gierłoży oraz Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim.

Wszystkie gatunki nietoperzy są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek. (PAP)

mbo/ mki/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz