Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ONZ jest nadal oceniany pozytywnie, ale nie na Bliskim Wschodzie

0
Podziel się

Świat nadal pozytywnie ocenia działalność ONZ, a jedynym wyraźnym
wyjątkiem jest tu region Bliskiego Wschodu, gdzie w szeregu krajów odsetek opinii ujemnych jest
wyższy niż dodatnich - głoszą opublikowane w środę wyniki sondażu instytutu badawczego Pew Research
Center.

bEpGntqZ

Świat nadal pozytywnie ocenia działalność ONZ, a jedynym wyraźnym wyjątkiem jest tu region Bliskiego Wschodu, gdzie w szeregu krajów odsetek opinii ujemnych jest wyższy niż dodatnich - głoszą opublikowane w środę wyniki sondażu instytutu badawczego Pew Research Center.

Sondaż przeprowadzono w 39 państwach na całej kuli ziemskiej.

Pozytywną opinię na temat ONZ ma 62 proc. Kanadyjczyków i 58 proc. obywateli USA przy jednoczesnym odsetku opinii negatywnych odpowiednio 25 i 31 proc. W badanych państwach europejskich najkorzystniejsze dla ONZ wyniki odnotowano we Włoszech (67 proc. opinii dodatnich), Niemczech (65 proc.) oraz Polsce i Wielkiej Brytanii (po 64 proc.) - przy czym odsetek negatywnie nastawionych do ONZ Polaków jest mniejszy niż Brytyjczyków (odpowiednio 20 i 24 proc.). Jedynym z ankietowanych państw europejskich, w którym większość mieszkańców negatywnie ocenia ONZ, jest Grecja - odsetek ocen krytycznych wynosi tam 58 proc., a przychylnych 36 proc.

bEpGntrb

Podobną jak w Grecji sytuację pod tym względem odnotowano w kilku krajach Bliskiego Wschodu - w Izraelu (70 proc. ocen negatywnych, 27 proc. pozytywnych), na terytoriach palestyńskich (odpowiednio 69 i 25 proc.), w Jordanii (61 i 39 proc.) i Egipcie (52 i 46 proc.). Obok nich sytuuje się Turcja (56 i 24 proc.).

Również w Chinach ludzi deklarujących krytyczne nastawienie do działalności ONZ jest więcej niż tych, którzy ją akceptują - odpowiednio 45 i 39 proc.

Najwyższy w badanych państwach odsetek osób pozytywnie oceniających ONZ zarejestrowano w Korei Południowej (84 proc.) oraz w Indonezji i na Filipinach (po 82 proc.). (PAP)

dmi/ mc/

bEpGntrh

int.

bEpGntrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)