Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ONZ potwierdza: konferencja syryjska 22 stycznia w Montreux

0
Podziel się

Konferencja pokojowa w sprawie Syrii rozpocznie się 22 stycznia w
szwajcarskim kurorcie Montreux, nad Jeziorem Genewskim - potwierdziła we wtorek ONZ. Z powodów
logistycznych spotkania nie zorganizowano w Genewie - jak planowano wcześniej.

bEqEKTlx

Konferencja pokojowa w sprawie Syrii rozpocznie się 22 stycznia w szwajcarskim kurorcie Montreux, nad Jeziorem Genewskim - potwierdziła we wtorek ONZ. Z powodów logistycznych spotkania nie zorganizowano w Genewie - jak planowano wcześniej.

Rzeczniczka wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Lakhdara Brahimiego, Chawla Mattar, poinformowała, że 22 stycznia zaplanowano wystąpienia sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, rosyjskiego ministra Siergieja Ławrowa i ponad 20 innych szefów dyplomacji.

Konferencji, znanej jako Genewa 2, będzie przewodniczył sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

bEqEKTlz

Następnie planowana jest przerwa na jeden dzień, po czym 24 stycznia "konferencja zostanie wznowiona w Pałacu Narodów w Genewie", gdzie planowane są dwustronne rozmowy delegacji syryjskiej opozycji i reżimu prezydenta Baszara el-Asada. Negocjacje pokojowe obu stron konfliktu będą się toczyły w obecności Brahimiego.

O czasie trwania tych rozmów zdecydują same delegacje syryjskie w czasie spotkania z Brahimim w Genewie.

W ubiegłym tygodniu o lokalizacji i programie odkładanej od dawna konferencji, mającej na celu wypracowanie pokojowego zakończenia konfliktu w Syrii, informowały jedynie anonimowe źródła dyplomatyczne.

Brahimi ma się spotkać w piątek z wysłannikami USA i Rosji, aby poczynić ostatnie przygotowania, w tym wybrać kraje, które mają wziąć udział w konferencji.

bEqEKTlF

Według ostatnich szacunków ONZ z lipca w ciągu trwającej od marca 2011 roku wojny w Syrii zginęło ok. 100 tys. ludzi. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi, że liczba ta przekroczyła już 120 tys.(PAP)

ksaj/ kar/

15311764 15311961

bEqEKTma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)