Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ONZ: Prokurator żąda dożywocia dla gen. bośniackich Serbów Tolimira

0
Podziel się:

Prokurator oenzetowskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Zbrodni w
byłej Jugosławii zażądał kary dożywotniego więzienia dla generała bośniackich Serbów Zdravko
Tolimira za rolę odegraną przy masakrze Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku.

Prokurator oenzetowskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Zbrodni w byłej Jugosławii zażądał kary dożywotniego więzienia dla generała bośniackich Serbów Zdravko Tolimira za rolę odegraną przy masakrze Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku.

"Generał Tolimir jest ucieleśnieniem (...) tego ludobójstwa popełnionego w Srebrenicy" - oświadczył reprezentujący biuro oskarżyciela Peter McCloskey. "Jedyną możliwą karą jest dożywotnie więzienie" - podkreślił.

63-letni Zdravko Tolimir jest oskarżony o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Uważany był za prawą rękę dowódcy bośniackich Serbów, generała Ratko Mladicia. Tolimir odpowiadał za wywiad wojskowy i bezpieczeństwo sił zbrojnych.

Wraz z Mladiciem miał uczestniczyć w planowaniu mordu 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy, największej masakry w powojennej historii Europy.

"Wybierając Mladicia zamiast prawa (Tolimir) stracił to, co miał z człowieka" - dodał McCloskey. Zwrócił uwagę, że generał był osobą inteligentną i należał do kierownictwa sztabu armii serbskiej w Bośni.

"Umyślnie wybrał lojalność wobec Mladicia, lojalność dla sprawy w miejscu obowiązku człowieka i żołnierza, obowiązku wobec Boga, obowiązku powiedzenia +nie+" - mówił przedstawiciel prokuratora.

Zgodnie z aktem oskarżenia po upadku Srebrenicy i Żepy około 25 tys. kobiet, dzieci i ludzi starszych zostało siłą przewiezionych na tereny kontrolowane przez Muzułmanów.

Mężczyźni i chłopcy zdolni nosić broń, zarówno wojskowi, jak i cywile, zostali zgładzeni i wrzuceni do masowych grobów.

Tolimira zatrzymano w Bośni 31 maja 2007 roku. Oświadczył, że jest niewinny i odmówił pomocy adwokata. Jego proces rozpoczął się w lutym 2010 roku. (PAP)

zab/

12077243 arch. int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)