Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ przyjęła raport o zbrodniach wojennych Izraela i Hamasu

0
Podziel się:

Rada Praw Człowieka ONZ zaaprobowała w piątek raport, oskarżający
Izrael i radykalną organizację palestyńską Hamas o zbrodnie wojenne podczas wojny w Strefie Gazy na
przełomie roku.

Rada Praw Człowieka ONZ zaaprobowała w piątek raport, oskarżający Izrael i radykalną organizację palestyńską Hamas o zbrodnie wojenne podczas wojny w Strefie Gazy na przełomie roku.

25 członków Rady zagłosowało za rezolucją, ganiącą Izrael za brak współpracy z misją ONZ pod przewodnictwem południowoafrykańskiego prawnika Richarda Goldstone'a, która badała zarzuty. Sześciu członków rady było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Projekt rezolucji zgłosili Palestyńczycy, Egipt, Nigeria, Tunezja i Pakistan.

Zarówno Izrael, jak i Hamas odrzucają oskarżenia, zawarte w raporcie Goldstone'a. Raport wzywa Radę Bezpieczeństwa ONZ do przekazania sprawy Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, jeśli Izraelczycy lub Palestyńczycy sami nie przeprowadzą śledztwa w sprawie postawionych im zarzutów.

Przed sesją Rady Praw Człowieka Izrael zapowiadał, że nie będzie kontynuował rozmów pokojowych z Palestyńczykami, dopóki sprawa krytycznego raportu nie zostanie zamknięta.

"Nie będziemy siedzieć przy jednym stole, nie będziemy rozmawiać z ludźmi i gremiami, które zarzucają nam zbrodnie wojenne" - powiedziała w środę w radiu ambasador Izraela przy ONZ Gabriela Szalew. Ostrzegła, że dopóki raport będzie aktualny, Izrael nie uczyni postępów w procesie pokojowym.

"Jeśli oni żądają od nas wznowienia procesu pokojowego i wstrzymania budownictwa w osiedlach (żydowskich na terenach palestyńskich), to możemy oczekiwać od społeczności międzynarodowej, że umożliwi nam podejmowanie ryzyka, a nie - jak to czyni ów raport - (będzie nas zmuszała) do zrezygnowania z prawa do samoobrony" - mówiła Szalew.

Pierwotnie przywódcy palestyńscy zgadzali się na przesunięcie głosowania nad raportem Goldstone'a na marzec przyszłego roku, ale ich decyzja wywołała na obszarach palestyńskich falę protestów i żądań dymisji prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Kierownictwo palestyńskie zmieniło wtedy zdanie i zaczęło skutecznie lobbować za nieodkładaniem debaty nad raportem.

Palestyńczycy mają nadzieję, że głosowanie w Radzie Praw Człowieka stanie się pierwszym krokiem na drodze do postawienia izraelskich polityków i dowódców przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział już jednak, że żaden Izraelczyk nie musi się obawiać, iż zostanie wydany haskiemu trybunałowi. Według Netanjahu, raport Goldstone'a podważa prawo Izraela do samoobrony. (PAP)

az/ ap/

490054 490064 arch.

raport
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)