Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opatów: Młodzież poznaje kulturę Romów przez sztukę

0
Podziel się:

Warsztaty plastyczne - z udziałem polskich i romskich artystów - plener
malarski, zajęcia informatyczne oraz wspólne wycieczki zakłada projekt integracji polskiej i
romskiej młodzieży, realizowany w Opatowie (Świętokrzyskie).

Warsztaty plastyczne - z udziałem polskich i romskich artystów - plener malarski, zajęcia informatyczne oraz wspólne wycieczki zakłada projekt integracji polskiej i romskiej młodzieży, realizowany w Opatowie (Świętokrzyskie).

Przedsięwzięcie realizują: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ziemi Opatowskiej i lokalna inicjatywa młodzieżowa. Jak powiedział w piątek PAP wiceprezes stowarzyszenia Jarosław Czub, celem projektu jest zaktywizowanie młodych ludzi do współpracy i pokazanie - dzięki sztuce - kultury romskiej.

"Żyjemy z Romami w tym samym mieście, a niewiele tak naprawdę wiemy o sobie, o swoich talentach i spojrzeniu na świat. Często po prostu powielamy krzywdzące stereotypy jakie funkcjonują w społeczeństwie na temat Romów. Projekt ma integrować, pokazywać że można zrobić coś wspólnie - uczyć się i bawić" - powiedział Czub.

W przedsięwzięciu bierze udział 20 młodych ludzi - uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego oraz młodzież i dzieci pochodzenia romskiego - uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści.

Od września spotykają się na warsztatach plastycznych, prowadzonych przez opatowskich twórców: malarkę Teodorę Pawełko-Kwiatkowską oraz malarza i poetę romskiego pochodzenia Edwarda Majewskiego (pseudonim artystyczny Christopher Arrison van Goth).

Jak powiedziała PAP Pawełko-Kwiatkowska, młodzi ludzie tworzyli m.in.: grafiki, w których wyrażali swój światopogląd na temat wolności, surrealistyczne obrazy poświęcone wróżbom, prace oddające rytmikę romskiej muzyki. Robili także ilustracje do tekstów polskich piosenek, opisujących cygańskie życie.

Wykonywali też koliste naszyjniki, kolczyki i bransolety - nawiązujące do romskiej biżuterii oraz ozdobione cekinami, brokatem i wstążkami kolaże, przypominające spódnice romskich kobiet.

W ramach projektu młodzi ludzie będą tworzyli także prace artystyczne przy wykorzystaniu programów komputerowych.

Wykonane na warsztatach prace są eksponowane na wystawie w liceum.

W planach jest wizyta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, w którym młodzież będzie mogła zobaczyć stałą ekspozycję poświęcona historii i kulturze Romów w Polsce.

Przedsięwzięcie potrwa do lutego. W integracji ma pomóc zimowym plener malarski, połączony z jazdą na nartach na stoku w Konarach w pobliżu Opatowa.

Projekt integracji młodych Polaków i Romów współfinansuje Unia Europejska, w ramach programu Młodzież w Działaniu. (PAP)

ban/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)