Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opole: 250 naukowców przyjedzie na V Kongres Polonistyki Zagranicznej

0
Podziel się:

250 naukowców z 33 krajów świata zapowiedziało swój udział w V Kongresie
Polonistyki Zagranicznej. W programie czterodniowego Kongresu zaplanowano prawie 20 paneli
dyskusyjnych i ok. 180 referatów. Kongres rozpocznie się we wtorek w Brzegu.

250 naukowców z 33 krajów świata zapowiedziało swój udział w V Kongresie Polonistyki Zagranicznej. W programie czterodniowego Kongresu zaplanowano prawie 20 paneli dyskusyjnych i ok. 180 referatów. Kongres rozpocznie się we wtorek w Brzegu.

Do Opola, gdzie odbywać się będą robocze spotkania naukowe, zjadą poloniści z całego świata - od Japonii, Korei, przez Rosję aż po Stany Zjednoczone i wiele państw europejskich - zapowiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu prof. Stanisław Gajda. Tematem przewodnim spotkań naukowców będzie "Polonistyka wobec wyzwań współczesności".

Uroczyste otwarcie zaplanowano na wtorek w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Połączone będzie ono z wręczeniem doktoratów honoris causa oraz nagród i medali wybitnym polonistom zagranicznym. Doktoraty honoris causa odbiorą prof. Rolf Fieguth ze Szwajcarii - slawista i literaturoznawca, a także znawca i interpretator pisarzy polskich od Kochanowskiego po Miłosza oraz prof. Cheong Byung Kwon z Korei Południowej, badacz dziejów Polski i jej kultury oraz tłumacz i wydawca literatury polskiej.

Spotkania naukowe potrwają od środy do piątku. W programie są m.in. referaty, panele dyskusyjne czy prezentacje dotyczące m.in. serii wydawniczych, promocji książek czy np. elektronicznego "Wielkiego słownika języka polskiego PAN".

"Spośród wszystkich dotychczasowych jest to chyba kongres najbogatszy ofertą. Mam nadzieję, że obrady i spotkania kuluarowe polonistów z całego świata będą owocne" - skwitował prof. Gajda.

Wśród gości czterodniowych spotkań będą największe nazwiska polskiej i światowej polonistyki - m.in. dwaj naukowcy, którzy odbiorą doktoraty honorowe, a także prof. Maria Delaperriere z Paryża czy prof. Aleksander Lipatow z Moskwy. Z polskich polonistów w Opolu pojawią się prof. Ryszard Nycz, prof. Grażyna Borkowska czy prof. Włodzimierz Bolecki.

"Będzie absolutnie pierwszy garnitur polonistów z kraju, którzy są badaczami literatury i języka oraz polonistów zagranicznych, którzy prócz tego że są filologami, to również np. kulturoznawcami czy socjologami oraz ambasadorami spraw polskich tam, gdzie pracują" - zapewnił prof. Stanisław Gajda.

Celem spotkania jest nie tylko wymiana naukowych doświadczeń i możliwość nawiązania kontaktów. Prof. Gajda stwierdził, że zadaniem V Kongresu Polonistyki Zagranicznej jest też pokazanie wagi nauk humanistycznych w czasach, gdy hołubione są kierunki ekonomiczne czy techniczne. Zwłaszcza że - jak dodał - na świecie rośnie zainteresowanie nauką języka polskiego.

"W ostatnich 10 latach prawie 3 tysiące osób z całego świata ubiegało się o państwowe poświadczenie znajomości języka polskiego w komisji powołanej do ich wydawania" - powiedział prof. Gajda. Jego zdaniem ma to związek z rozwijającymi się kontaktami gospodarczymi.

Pierwszy Kongres Polonistyki Zagranicznej odbył się w 1998 r. w Warszawie. Kolejne w 2001 r. w Gdańsku, w 2006 r. w Poznaniu i 2008 r. w Krakowie, gdzie postanowiono, że spotkanie naukowców z dziedziny polonistyki odbywać się będzie cyklicznie co 4 lata.

Patronat honorowy nad V Kongresem Polonistyki Zagranicznej objął prezydent RP Bronisław Komorowski, a w komitecie honorowym wspierającym wydarzenie znaleźli się m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego, minister spraw zagranicznych, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prezes Polskiej Akademii Nauk oraz władze miast Opola i Brzegu, a także województwa. (PAP)

kat/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)