Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Chińskie wyróżnienie dla marszałka województwa

0
Podziel się:

Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta odebrał w piątek w Politechnice
Opolskiej przyznaną mu w ostatnich dniach w Chinach nagrodę za wspieranie działalności Instytutu
Konfucjusza w Opolu.

Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta odebrał w piątek w Politechnice Opolskiej przyznaną mu w ostatnich dniach w Chinach nagrodę za wspieranie działalności Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Nagroda Individual Performance Excellence Award in 2012 dla marszałka Józefa Sebesty została przekazana na początku tego tygodnia w Chinach na ręce obecnego tam wicemarszałka woj. opolskiego Tomasza Kostusia podczas konferencji Instytutów Konfucjusza w Pekinie. Spotkanie to odbyło się w dniach 16-18 grudnia, wzięło w nim udział ok. 2000 uczestników ze 108 krajów świata.

W piątek podczas przekazania nagrody na Politechnice Opolskiej, gdzie znajduje się jeden z czterech w Polsce Instytutów Konfucjusza, Sebesta podkreślił, że jest to wyróżnienie dla wszystkich, którzy od początku wspierali pomysł stworzenia tej placówki w Opolu.

"Dziś ten instytut pełni wręcz rolę regionotwórczą w naszym województwie. Gdyby nie jego wsparcie, nie byłoby na przykład partnerstwa województwa opolskiego z chińską prowincją Fujian" - powiedział Sebesta.

List intencyjny dotyczący współpracy Opolszczyzny i Fujian podpisano we wrześniu tego roku. "Efektem tej współpracy będzie na przykład zaplanowana na marzec wizyta przedstawicieli chińskiego biznesu w naszym województwie" - stwierdził Sebesta.

Nagroda Individual Performance Excellence Award in 2012 miała też wymiar finansowy. Sebesta oznajmił, że przeznaczy ją na stypendia dla najzdolniejszych studentów Instytutu Konfucjusza w Opolu, a część przekaże na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

O nagrodę wnioskował Instytut Konfucjusza w Opolu. "Takich wniosków trafia do Hanban bardzo dużo, a uwzględnianych jest zaledwie część. Nagroda dla marszałka Józefa Sebesty cieszy tym bardziej, że jest to pierwsze takie wyróżnienie, które trafiło do Polski" - powiedziała PAP w piątek dyrektor instytutu w Opolu Maria Bernat.

Instytuty Konfucjusza to instytucje pożytku publicznego, które zajmują się propagowaniem języka i kultury chińskiej. Powoływane są przez Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (Hanban). Ich patronem jest chiński mędrzec i filozof Konfucjusz, żyjący ok. 2,5 tys. lat temu. Pierwszy Instytut Konfucjusza powstał w 2004 r. w Seulu, opolski działa od 2008 r.

W Polsce Instytuty Konfucjusza działają też w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Według Bernat na świecie jest ich ponad 300.

W ciągu pięciu lat działalności opolskiego Instytutu Konfucjusza z jego oferty skorzystało ok. 2 tys. osób. Wzięły one udział m.in. kursach języka chińskiego i chińskiej kaligrafii, warsztatach i wykładach przybliżających Chiny i ich kulturę oraz studiach podyplomowych "Biznes międzynarodowy: Unia Europejska - Chiny".

"To studia z zakresu ekonomii, prawa i kultury biznesu, ukierunkowane na gospodarkę chińską. Obecnie trwa ich druga edycja" - wyjaśniła Bernat.

W pięciu minionych latach 40 osób - studentów i mieszkańców regionu - otrzymało też poprzez opolski instytut stypendia Hanban i mogło wyjechać na staże do Chin. "Obecnie na takich stypendiach jest siedem osób" - dodała Bernat.

Politechnika Opolska jest partnerem Politechniki Pekińskiej. (PAP)

kat/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)