Notowania

wiadomości
19.04.2013 21:43

Opole: Odsłonięto pamiątkową płytę Grygolunasa i Święcickiego

W Opolu odsłonięto w piątek pamiątkową płytę dziennikarzy Jerzego Grygolunasa i Mateusza Święcickiego - pomysłodawców i inicjatorów festiwalu opolskiego. W marcu Rada Miasta Opola nadała też imię dziennikarzy pasażowi znajdującemu się obok amfiteatru.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Opolu odsłonięto w piątek pamiątkową płytę dziennikarzy Jerzego Grygolunasa i Mateusza Święcickiego - pomysłodawców i inicjatorów festiwalu opolskiego. W marcu Rada Miasta Opola nadała też imię dziennikarzy pasażowi znajdującemu się obok amfiteatru.

Z inicjatywą utworzenia Pasażu Grygolunasa i Święcickiego, w związku z obchodzonym w tym roku 50-leciem Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, zwróciło się do prezydenta miasta Towarzystwo Przyjaciół Opola. Obaj upamiętniani obecnie dziennikarze, dzięki przychylności ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Opolu Karola Musioła, zainicjowali i zorganizowali pierwszy festiwal opolski w 1963 roku.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Opola Halina Żyła powiedziała PAP, że postaci te trzeba było uhonorować, bo to dzięki nim Opole stało się stolicą polskiej piosenki, a jubileusz 50-lecia festiwalu jest najlepszym do tego momentem. Jak wspominała, myśl o zorganizowaniu festiwalu w Opolu narodziła się na początku 1963 r., gdy Program III Polskiego Radia poszukiwał pomysłu na taki festiwal. Wyjaśniła, że Jerzy Grygolunas "zakochał się" w Opolu podczas zbierania materiałów do książki "Polowanie na słońce", dlatego zaproponował, by festiwal odbył się właśnie tu.

"Gdy przyjechali do Opola z Mateuszem Święcickim amfiteatr był w budowie. Karol Musiał, któremu inicjatywa bardzo się spodobała, zagwarantował, że będzie gotowy na czas. Wspólnym wysiłkiem w cztery miesiące udało się im zrobić festiwal, który przetrwał do dziś, oraz wybudować amfiteatr, w którym przez ponad 40 lat - do remontu - ta impreza się odbywała" - powiedziała Żyła.

Nazwę Pasażu Grygolunasa i Święcickiego zyskała droga wewnętrzna na odcinku od ul. Barlickiego do placu przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Rada Miasta zatwierdziła nazwę na sesji w marcu. Z kolei płyta z pamiątkowym napisem poświęconym dziennikarzom znajduje się na trawniku przy pasażu od strony ul. Barlickiego. W uroczystości jej odsłonięcia wzięła udział córka Mateusza Święcickiego, a przed uroczystością w opolskim ratuszu odbyła się krótka konferencja o obu dziennikarzach i Karolu Musiole.

Jerzy Grygolunas (1924-1982) był literatem, dziennikarzem, autorem opowiadań i reportaży, audycji radiowych, współorganizatorem Programu III Polskiego Radia. Był też kierownikiem artystycznym i współorganizatorem pierwszego festiwalu oraz członkiem komisji artystycznej II i III festiwalu.

Mateusz Święcicki (1933-1985) był kompozytorem ponad 200 piosenek, aranżerem, publicystą i dziennikarzem radiowym, i pierwszym muzycznym szefem radiowej Trójki. Wraz z Jerzym Grygolunasem był też współorganizatorem I Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Przez pół wieku na deskach opolskiego amfiteatru wystąpiły wszystkie niemal wielkie gwiazdy polskiej estrady. Laureatami pierwszego festiwalu, w którym wzięło udział 102 artystów, byli Ewa Demarczyk i Bohdan Łazuka. Na drugim festiwalu, w którym wystąpiło 407 artystów, nagrodzeni zostali: Kalina Jędrusik, Kasia Sobczyk i Niebiesko-Czarni. Wśród laureatów opolskich festiwali byli też m.in.: Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Wojciech Młynarski, Marek Grechuta, Stan Borys. Festiwal nie odbył się tylko raz - w 1982 r. - z powodu stanu wojennego.(PAP)

kat/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz