Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Opole planuje budowę nowego mostu przez Odrę
Opolski ratusz planuje budowę nowego mostu przez Odrę. Rozważane są trzy lokalizacje. Pieniądze na inwestycję będą pochodzić ze sprzedaży udziałów miasta w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny - poinformował we wtorek PAP rzecznik prezydenta Opola Mirosław Pietrucha.

"W ciągu najbliższych czterech lat chcemy wybudować nową przeprawę przez Odrę, żeby przynajmniej częściowo odkorkować miasto. Szacowany koszt inwestycji to ok. 150 mln zł. Planowane są trzy lokalizacje" - powiedział rzecznik.

Nowy most ma być elementem jednej z trzech tras: średnicowej przebiegającej przez wyspę Pasieka - willową dzielnicę miasta; bolkowskiej - biegnącej przez wyspę Bolko, tu mieści się ogród zoologiczny; lub planowanej obwodnicy południowej miasta. "Wszystkie trzy będą poddane ocenie, która z nich spełni najwięcej oczekiwań, bo chodzi nie tylko o usprawnienie ruchu miejskiego, ale przynajmniej częściowe przeniesienie ruchu tranzytowego poza miasto" - wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że najlepszą lokalizację pomogą wybrać specjaliści od drogownictwa, ale pod uwagę będą też brane opinie mieszkańców. Bowiem dwie z projektowanych tras budzą już emocje i mogą być przyczyną potencjalnego konfliktu społecznego.

"Trasa średnicowa przecina część wyspy Pasieka, miejsca z charakterystycznym klimatem - spokojem i ciszą. Ta decyzja będzie się wiązać z silnym oporem części mieszkańców. Trasa bolkowska to też propozycja kontrowersyjna, bo przeprowadzamy ruch samochodowy przez wyspę Bolko - enklawę ciszy i spokoju i tu spodziewamy się, że w tej sprawie głośno będą wypowiadali się ekologowie" - ocenił Pietrucha.

Aby m.in. sfinansować budowę mostu miasto sprzeda swoje udziały w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny - spółce dominującej w Grupie Kapitałowej ECO. Grupa wytwarza i sprzedaje energię cieplną i elektryczną na terenie dziewięciu województw. Oprócz miasta Opola (ponad 53 proc.), udziały w spółce ma też E.ON edis energia (niecałe 46 proc.), trzy gminy Opolszczyzny oraz osoby fizyczne - pracownicy firmy (łącznie niecały 1 proc.).

Pieniędzy ze sprzedaży udziałów w spółce powinno wystarczyć na planowaną inwestycję - most i przyłączenie go do sieci drogowej. "Szacujemy, że ze sprzedaży uzyskamy około 200 mln zł. Procedury związane ze sprzedażą ECO już się rozpoczęły. Wkrótce ogłosimy przetargi na wybór doradcy prywatyzacyjnego i na wycenę spółki" - zapowiedział Pietrucha. W ocenie rzecznika przygotowanie do sprzedaży udziałów zajmie ok. dwóch lat.

Rzecznik zaznaczył, że miasto chce pozostawić sobie 1 proc. udziałów w spółce - m.in. po to, aby zapobiec przeniesieniu siedziby firmy do innej aglomeracji. "Chcemy zastrzec, że tylko za zgodą wszystkich właścicieli możliwe będzie przeniesienie siedziby do innego miasta czy kraju. Gdyby, bowiem do tego doszło, miasto straciłoby nie tylko miejsca pracy, ale i podatki" - powiedział.

Pietrucha dodał, że miasto na razie nie badało rynku pod kątem potencjalnych nabywców. "Na razie tego nie robiliśmy, ale możemy się domyślać zainteresowania. ECO jest w drugiej części własnością spółki zależnej od E.ON - potężnego gracza na niemieckim rynku energetycznym. Uzasadnione wydaje się, że jeśli większościowy udziałowiec sprzedaje, to ten mniejszościowy i zasobny może być zainteresowany" - ocenił.(PAP)

jsz/ amac/ jra/

odra, opole, budowa, most, nowe, planowany
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.