Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Podchody śladami niemieckiej historii i kultury

0
Podziel się:

Siedem zespołów ze szkół Opolszczyzny rywalizowało w środę w Opolu w
nietypowych podchodach. Zawody, podczas których młodzież rozwiązywała zagadki i tropiła ślady
niemieckiej kultury, zorganizował Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej i Towarzystwo
Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.

Siedem zespołów ze szkół Opolszczyzny rywalizowało w środę w Opolu w nietypowych podchodach. Zawody, podczas których młodzież rozwiązywała zagadki i tropiła ślady niemieckiej kultury, zorganizował Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.

Uczniowie ze szkół całej Opolszczyzny z klas, które uczą się niemieckiego, walczyło o nagrodę główną - wycieczkę klasową do Goerlitz/Zgorzelca. "Czteroosobowe zespoły pracowały na całą swoją klasę. Drużyny musiały - zgodnie z dostarczonym formularzem - odnaleźć np. miejsce, gdzie stała kiedyś żydowska synagoga, czy dawną siedzibę niemieckiego starosty. Później młodzi ludzie rozwiązywali jeszcze różne zadania i specjalnie przygotowane krzyżówki" - powiedziała PAP Zuzanna Donath-Kasiura z Towarzystwa.

Dodała, że ocenie poddawana była zarówno szybkość, jak i jakość wykonania zadań, a ostatnim elementem zawodów było przedstawienie "pracy domowej" - przygotowanej wcześniej prezentacji o wybranej organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce.

Nagrodę główną - wycieczkę klasową do Gorlitz/Zgorzelca zdobył zespół publicznego gimnazjum w Starych Siołkowicach. W opinii oceniających zawody, czwórka gimnazjalistów zaprezentowała bardzo wysoki poziom znajomości języka niemieckiego, zebrała dużo punktów w terenie, a także pokazała bardzo dobrze przygotowaną, barwną prezentację Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej.

"Podchody - Stadtrallye", to gra organizowana przez młodzieżówkę mniejszości niemieckiej i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców po raz drugi. Zabawa ma na celu pobudzić kreatywność młodych ludzi, zwrócić ich uwagę na ciekawą historię miasta oraz zainteresować działalnością licznych organizacji mniejszości niemieckiej w Opolu.

"Młodzi ludzie zostali wysłani w +podróż+ przez niemiecką historię Opola. Rozwiązywali zagadki, poznawali też organizacje mniejszości niemieckiej mające swoje oddziały również poza granicami województwa opolskiego. Poprzez to mogli poznać historię i obszary działalności mniejszości niemieckiej" - tłumaczyła w rozmowie z PAP Lisa Schoenenberg ze Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej.

Wśród drużyn uczestniczących w podchodach były grupy ze szkół z terenów tradycyjnie zamieszkanych przez mniejszość niemiecką, ale także takich, gdzie nie ma tej mniejszości narodowej. Zainteresowanie zabawą znacznie przerosło możliwości organizatorów.

"Zgłoszeń było więcej niż mogliśmy przyjąć. Druga edycja zabawy wyraźnie pokazuje, że organizowanie podchodów ma sens, i impreza - być może z większym rozmachem - będzie kontynuowana" - zapowiedziała Donath-Kasiura.(PAP)

jsz/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)