Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opole wybuduje olimpijską pływalnię

0
Podziel się:

W nowym kampusie Politechniki Opolskiej powstanie kryta pływalnia m.in. z
basenem o długości 50 metrów. Koszt budowy to ok. 40 milionów złotych, pieniądze mają pochodzić z
budżetu miasta i funduszy rządowych. Inwestycja powinna ruszyć w tym roku.

W nowym kampusie Politechniki Opolskiej powstanie kryta pływalnia m.in. z basenem o długości 50 metrów. Koszt budowy to ok. 40 milionów złotych, pieniądze mają pochodzić z budżetu miasta i funduszy rządowych. Inwestycja powinna ruszyć w tym roku.

Miasto jest inwestorem bezpośrednim, magistrat stara się o pieniądze w ministerstwie sportu i ministerstwie nauki. "Rozmawiamy o ministerialnym wsparciu na poziomie około 18 milionów, reszta będzie pochodzić z miejskiego budżetu" - powiedział PAP prezydent Opola, Ryszard Zembaczyński.

Opolska pływalnia ma mieć powierzchnię pond 4,5 tys. metrów kw., pod dachem znajdą się dwa baseny - główny o długości 50 m i szerokości 25 m, oraz rekreacyjno-rozgrzewkowy z trzema torami pływackimi po 25 m. W pływalni będzie też basen solankowy i jacuzzi. Podczas zawodów sportowych zmagania pływaków będzie mogło oglądać ponad 660 osób. Pływalnia ma spełniać kryteria obiektów, na których można organizować mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe.

Miasto w lutym złoży do ministerstwa wniosek na zakwalifikowanie zadania, jako inwestycji strategicznej w ministerialnym wykazie. To nie oznacza jeszcze otrzymania pieniędzy z resortu. "Po decyzji o wpisie do wykazu, w oparciu m.in. o monitoring wpływów z totalizatora sportowego, chcemy we wrześniu usiąść w ministerstwie do podpisania umowy na współfinansowanie tej inwestycji" - zapowiedział prezydent.

Zdaniem Zembaczyńskiego jest duża szansa na otrzymanie rządowych pieniędzy. "To jedyna w najbliższych 10 latach taka inwestycja na dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, a obiekt będzie spełniał kryteria organizowania imprez mistrzowskich. Wsparcie budowy na poziomie 4 milionów zapowiada też ministerstwo nauk, z ministerstwa sportu chcielibyśmy otrzymać około 14 milionów" - relacjonował prezydent.

Argumentami za dofinansowaniem opolskiego projektu z funduszy centralnych jest - zadaniem Zembaczyńskiego - lokalizacja pływalni w kampusie politechniki, która ma prężnie działający wydział kultury fizycznej i sportu. Budowę popiera opolski związek pływacki.

Prezydent zaznaczył, że nawet w przypadku braku ministerialnych pieniędzy miasto rozpocznie budowę pływalni jeszcze w tym roku. "My mamy to w budżecie tegorocznym. Chcemy rozpocząć budowę jeszcze przed podpisaniem umowy z ministerstwem" - zapowiedział Zembaczyński.(PAP)

jsz/ amac/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)