Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Wystawa na 30-lecie muzyki reggae w Polsce

0
Podziel się:

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zorganizowało wystawę poświęconą 30-leciu
muzyki reggae w Polsce. Można na niej zobaczyć m.in. zdjęcia z festiwalu, na którym reaktywowały
się gwiazdy tego gatunku muzycznego.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zorganizowało wystawę poświęconą 30-leciu muzyki reggae w Polsce. Można na niej zobaczyć m.in. zdjęcia z festiwalu, na którym reaktywowały się gwiazdy tego gatunku muzycznego.

Wystawę Reggae Story będzie można oglądać od soboty przy Stawku Zamkowym przy ul. Barlickiego w Opolu, który sąsiaduje z Amfiteatrem Tysiąclecia, na deskach którego odbywają się Krajowe Festiwale Polskiej Piosenki. Przedstawia ona dokumentację fotograficzną festiwalu, który odbył się w lipcu br. w Ostrowie Wielkopolskim.

Autorami zdjęć są Jakub Szczucki i Piotr Owczarek. "Podczas tegorocznego XIII Festiwalu Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim świętowano 30-lecie muzyki reggae w Polsce. Wydarzenie było wyjątkowe, ponieważ specjalnie na ten festiwal reaktywowały się legendy tego gatunku: Izrael, Gedeon Jerubbaal i Rokosz" - powiedziała PAP Kinga Krajewska z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Poza wymienionymi wykonawcami na scenie wystąpili również najważniejsi reprezentanci tego gatunku muzycznego, m.in. Bakshish, Vavamuffin i Ras Luta.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu było patronem honorowym festiwalu i ufundowało również nagrody dla zwycięzcy w Konkursie Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka (nieżyjący już muzyk zespołu Gedeon Jerubbaal). Laureatem został zespół Roots Rockets.

"Wystawie zdjęć będzie towarzyszyć muzyka reggae, nie tylko zespołów, które wystąpiły na festiwalu. Są również opisy zawierające historię polskiej muzyki reggae" - zapowiada Kinga Krajewska.

Na przełomie 1982 i 1983 r. powstały pierwsze, szerzej znane publiczności, polskie zespoły reggae. Palmę pierwszeństwa należy oddać warszawskiej formacji Izrael, którą utworzono w marcu 1983 r. Jej założycielami byli znani artyści polskiego muzycznego undergroundu: Robert Brylewski, gitarzysta Brygady Kryzys oraz Paweł "Kelner" Rozwadowski wokalista Deutera. W zespole występował później również m.in. Tomasz Lipiński i Darek "Maleo" Malejonek. Wystawę można oglądać obok Stawu Zamkowego od soboty do 14 października br. (PAP)

mtn/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)