Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.03.2012 22:12

Opolskie: 50,4 mln zł na zakładanie działalności gospodarczej

50,4 mln zł ma w br. na zakładanie działalności gospodarczej Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu w ramach realizowanego z unijnych pieniędzy projektu "PO KLucz do biznesu". Nowi przedsiębiorcy mogą dostać 40 tys. zł. Pieniędzy wystarczy na założenie 1300 firm.

Podziel się
Dodaj komentarz

50,4 mln zł ma w br. na zakładanie działalności gospodarczej Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu w ramach realizowanego z unijnych pieniędzy projektu "PO KLucz do biznesu". Nowi przedsiębiorcy mogą dostać 40 tys. zł. Pieniędzy wystarczy na założenie 1300 firm.

Według kierownik projektu "PO KLucz do biznesu" Katarzyny Pankiewicz nabór wniosków osób chętnych do założenia działalności rozpocznie się 12 marca br. Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku będą dostępne na stronie internetowej http://poklucz.wup.opole.pl/ od środy.

Aby starać się o pieniądze w ramach projektu "PO KLucz do biznesu" trzeba być mieszkańcem województwa opolskiego i od minimum trzech miesięcy być bezrobotnym.

W ramach rozpoczynanego przez WUP działania można dostać do 40 tys. zł na sprzęty niezbędne do prowadzenia firmy - komputery, oprogramowanie, maszyny, itp., a potem dodatkowo po 700 zł miesięcznie wsparcia pomostowego przez pół roku od momentu założenia firmy.

Pieniądze przyznawane w ramach wsparcia pomostowego mogą być przeznaczone na opłacanie składek ZUS, prowadzenie księgowości czy pokrycie kosztów telefonu firmowego.

"Mają pozwolić młodemu przedsiębiorcy działać w okresie, w którym jeszcze nie zaczął zarabiać" - wyjaśnił PAP w poniedziałek dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Opolu Jacek Suski.

Wartość łączna projektu "PO KLucz do biznesu" to 54,7 mln zł. Na zakładanie firm i wsparcie pomostowe przeznaczone będzie 50,4 mln zł. Reszta to koszt obsługi projektu.

Pieniądze dostępne w ramach projektu podzielono między 11 opolskich Powiatowych Urzędów Pracy. Jak informuje Pankiewicz, dotacje podzielono na podstawie informacji o ilości przyznanych przez PUP-y dotacji na działalność gospodarczą w latach 2009 i 2010.

Najwięcej firm w ramach projektu "PO KLucz do biznesu" może powstać w powiatach opolskim, nyskim i brzeskim - po 168. Urzędy pracy w Brzegu, Nysie i Opolu dostaną po 7,5 mln zł na przyznawanie dotacji w wysokości do 40 tys. zł każda, które pozwolą założyć działalność gospodarczą. Najmniej - po 52 firmy - będzie mogło powstać w powiatach głubczyckim, krapkowickim i namysłowskim. Tam kwoty łączne z WUP na wszystkie dotacje wyniosą po 2,3 mln zł na każdy z powiatów.

To druga edycja projektu "PO KLucz do biznesu". W ramach pierwszej, realizowanej przez opolski WUP w latach 2010-2011, dofinansowanie na założenie działalności dostały 343 osoby. Powstało w ten sposób 328 firm (w tym kilka spółek). (PAP)

kat/ amac/ rda/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz