Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Akt oskarżenia wobec dyrektorki szkoły z Kędzierzyna-Koźla

0
Podziel się:

Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu skierowała w środę do tamtejszego
sądu rejonowego akt oskarżenia przeciw dyrektorce szkoły stowarzyszeniowej z Kędzierzyna-Koźla, z
os. Rogi. Chodzi o sprawę niewpisania czwórki uczniów do ewidencji placówki.

Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu skierowała w środę do tamtejszego sądu rejonowego akt oskarżenia przeciw dyrektorce szkoły stowarzyszeniowej z Kędzierzyna-Koźla, z os. Rogi. Chodzi o sprawę niewpisania czwórki uczniów do ewidencji placówki.

Rzeczniczka opolskiej prokuratury okręgowej Lidia Sieradzka przekazała PAP, że dyrektorce szkoły stowarzyszeniowej związanej z mniejszością niemiecką zarzucono niedopełnienie obowiązków.

Polegało ono na niewpisaniu czwórki dzieci do ewidencji w związku z tym, że ich rodzice nie chcieli się zgodzić na podpisanie deklaracji o nauce języka niemieckiego jako języka mniejszości. Rodzice ci złożyli jednak wnioski o przyjęcie ich dzieci do szkoły.

Władze szkoły i prowadzącego ją stowarzyszenia twierdziły jednak, że deklaracja o nauce języka niemieckiego jako języka mniejszości musi zostać przez rodziców podpisana. Uczniów zapisano do placówki dopiero po interwencji kuratorium.

Ani dyrektorka placówki Sabina R., ani szefowa stowarzyszenia, które prowadzi szkołę, Róża Kerner, nie chciały w środę komentować sprawy tłumacząc, że nic jeszcze nie wiedzą o akcie oskarżenia.

Prokuratura w Kędzierzynie-Koźlu zajęła się sprawą po tym, gdy doniesienie złożył jeden z radnych miejskich. W kwietniu postawiła Sabinie R. zarzuty.

Winę dyrektorki związaną z niezapisaniem dzieci do szkoły uznała, również w kwietniu, komisja dyscyplinarna dla nauczycieli przy wojewodzie opolskim, wymierzając jej karę zwolnienia z pracy.

Komisja uznała, że Sabina R. nie wpisując uczniów, uniemożliwiła im realizację obowiązku szkolnego, łamiąc zasadę powszechnej dostępności do edukacji i prawa dziecka oraz nie zapewniła bezpieczeństwa tym dzieciom.

Członkowie komisji ustalili też, że w ten sposób dyrektorka uchybiła godności nauczyciela i obowiązkom dyrektora szkoły. Stwierdzili także, iż wydarzenia te miały szkodliwy wpływ na psychikę uczniów, sprawiły, że dzieci czuły się dyskryminowane, miały poczucie odrzucenia i segregacji.

Róża Kerner w rozmowie z PAP w środę podała, że Sabina R. skorzystała z przysługującej jej możliwości odwołania od decyzji komisji dyscyplinarnej i nadal pełni funkcję dyrektora szkoły.

Szkoła, którą kieruje Sabina R., powstała w miejsce jednej z dwóch zlikwidowanych w ub. roku w Kędzierzynie-Koźlu szkół podstawowych - nr 13. Placówkę - z tą samą kadrą i tymi samymi uczniami - przemianowano na publiczny zespół szkolno-przedszkolny, a przejęło ją stowarzyszenie związane z mniejszością niemiecką.

W grudniu ub. roku Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Opolu orzekł, podtrzymując decyzję wojewody opolskiego w tej sprawie, że nie powiadomiono prawidłowo rodziców uczniów likwidowanych szkół, w związku z tym likwidacja tych placówek nie powinna była się odbyć. Postanowienia WSA uprawomocniły się w lutym. (PAP)

kat/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)