Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opolskie: Alarmy na pięciu rzekach, stany ostrzegawcze na sześciu

0
Podziel się

Pięć rzek Opolszczyzny w sobotę przekraczało stany alarmowe, na sześciu - wg
wodowskazów poziom był wyższy od ostrzegawczego. Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody
opolskiego (CZK) zapewnia, że powódź nie zagraża mieszkańcom.

bDBethtx

Pięć rzek Opolszczyzny w sobotę przekraczało stany alarmowe, na sześciu - wg wodowskazów poziom był wyższy od ostrzegawczego. Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody opolskiego (CZK) zapewnia, że powódź nie zagraża mieszkańcom.

"Wszystko jest pod kontrolą, nie ma szczególnych zagrożeń. Mamy podtopienia - głównie w gminie Popielów, gdzie zalane są łąki i podtopione piwnice, ale zagrożenia dla ludzi nie ma" - powiedział PAP dyżurny CZK Aleksander Kłak.

Dodał, że sytuacja jest typowa dla wiosennych podtopień. "Topniejący śnieg, którego było sporo tej zimy, plus pozarastane rowy melioracyjne i ziemia, która nie przyjmuje wody, i mamy wiosenne podtopienia" - wyjaśnił.

bDBethtz

Według prognoz hydrologów i meteorologów, przewidywane opady deszczu i topnienie pokrywy śnieżnej będą w sobotę powodowały wzrosty stanów wody na rzekach podgórskich i górskich, szczególnie w zlewni Nysy Kłodzkiej i w zlewniach Małej Panwi i Stobrawy, gdzie rzeki mogą przekroczyć alarmy nawet o pół metra.

W południe alarmy przekroczone były na Bierawce w Grabówce (o 12 cm), Małej Panwi w Ozimku (12 cm), Nysie Kłodzkiej w Skorogoszczy (13 cm), Ścinawie w Niemodlinie (2 cm) i Stobrawie w Karłowicach (26 cm).

Stany ostrzegawcze były przekroczone na Odrze w ujściu Nysy i Brzegu, Osobłodze w Racławicach Śl., Białej w Dobrej, Małej Panwi w Staniszczach Wlk., Widawie w Namysłowie i Prośnie w Gorzowie Śl.(PAP)

jsz/ abe/

bDBethtF
bDBethua
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)