Notowania

prokurator
26.02.2009 12:40

Opolskie: Będzie "dyscyplinarka" wobec prokuratora od sprawy gwałtu

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział postępowanie dyscyplinarne wobec prokuratora, który miał uzgodnić z oskarżonym o gwałt karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział postępowanie dyscyplinarne wobec prokuratora, który miał uzgodnić z oskarżonym o gwałt karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu.

Do gwałtu doszło latem 2008 nad małym jeziorkiem w okolicach Brzegu (Opolskie). Biwakująca nad jeziorem 14-latka została zgwałcona przez 17-letniego Radosława H. - mieszkańca jednej z okolicznych miejscowości. Jej chłopak, który towarzyszył jej na biwaku, tej samej nocy utonął w jeziorze, jednak w tej sprawie wykluczono podejrzenie zabójstwa. Radosław H. chciał dobrowolnie poddać się karze i zaproponował dwa lata więzienia w zawieszeniu. Oskarżenie się na to zgodziło.

W opinii wiceministra Kwiatkowskiego sprawa "jest bardzo bulwersująca". "Już poprosiliśmy o informację prokuratora okręgowego w Opolu. Mogę także już powiedzieć, że będzie w tym zakresie kontrola akt postępowania, które przeprowadzi prokuratura apelacyjna we Wrocławiu" - powiedział Kwiatkowski.

W rozmowie z TVN24 wiceminister zapowiedział też, że wobec jednego z prokuratorów, który w sprawę był zaangażowany "najprawdopodobniej będzie toczyć się postępowanie dyscyplinarne".

Po zainteresowaniu się lokalnych mediów, które zakwestionowały wysokość wyroku, sprawę zbadała opolska prokuratura okręgowa. Skierowała ją do rzecznika dyscyplinarnego w sądzie apelacyjnym we Wrocławiu. Uchybienia prokuratora, który zgodził się na dobrowolne poddanie się takiej karze przez sprawcę dotyczyły jednak - w ocenie prokuratury okręgowej - nie wysokości i trybu wymierzenia kary, tylko spraw formalnych.

"Po zbadaniu sprawy uznaliśmy, że prokurator działał w granicach prawa. Zgadzając się na tak łagodną karę wziął pod uwagę, że sprawca w momencie gwałtu miał 17 lat, nie był wcześniej karany, a jego partnerka była w 5 miesiącu ciąży" - powiedziała PAP rzeczniczka opolskiej Prokuratury Okręgowej, Lidia Sieradzka.

Dodała, że nie wszystkie okoliczności zdarzeń nad jeziorem mogły być ujawnione opinii publicznej. "Sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności, nieujawnione okoliczności dotyczyły sfery obyczajności" - zaznaczyła prokurator.

Kodeks karny przewiduje za gwałt karę do 12 lat więzienia. (PAP)

jsz/ wkr/ jbr/

Tagi: prokurator, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz