Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opolskie: Gmina Byczyna od stycznia będzie wypłacać swoje becikowe

0
Podziel się

Tysiąc zł na wydatki związane z nowo narodzonym dzieckiem będzie od
stycznia wypłacać mieszkańcom gmina Byczyna (Opolskie). W budżecie na rok 2014 zatwierdzono na ten
cel 100 tys. zł. Gminne becikowe ma pomóc rodzinom oraz wpłynąć na sytuację demograficzną.

bErwrAxx

Tysiąc zł na wydatki związane z nowo narodzonym dzieckiem będzie od stycznia wypłacać mieszkańcom gmina Byczyna (Opolskie). W budżecie na rok 2014 zatwierdzono na ten cel 100 tys. zł. Gminne becikowe ma pomóc rodzinom oraz wpłynąć na sytuację demograficzną.

Becikowe w Byczynie będzie świadczeniem jednorazowym. Mogą się o nie starać mieszkańcy gminy - rodzice lub opiekunowie prawni dziecka - bez względu na poziom dochodów. Wystarczy, że złożą wniosek w Ośrodku Pomocy Społecznej nie później niż 4 miesiące po urodzeniu dziecka oraz przedstawią rachunki lub faktury poświadczające poniesione na zakup artykułów dziecięcych wydatki.

Przewodniczący rady miejskiej w Byczynie Grzegorz Kapica wyjaśnił, że formuła wypłaty pieniędzy za zrobione już zakupy ma spowodować, że wypłacane przez gminę wsparcie faktycznie przeznaczone będzie na wydatki związane z dzieckiem. Dodał, że wśród rachunków, które mogą przedstawiać rodzice ubiegający się o becikowe mogą być m.in. takie na zakup pieluch, kosmetyków, ubrań czy butelek do karmienia. "Każdy, kto ma dzieci, wie, że wydatki tuż po ich przyjściu na świat są duże. Chcemy w ten sposób podratować rodzinne budżety naszych mieszkańców" - dodał Kapica.

bErwrAxz

Burmistrz Byczyny Ryszard Gruener powiedział PAP, że na grudniowej sesji budżetowej zatwierdzono pulę 100 tys. zł na wypłaty świadczenia w przyszłym roku. Uchwała ws. ustanowienia świadczenia została przyjęta na wcześniejszych sesjach.

Gruener wyjaśnił, że z wyliczeń władz gminy wynika, iż rokrocznie rodzi się w niej średnio ok. 90 dzieci. Władze Byczyny liczą, że system takiej pomocy będzie jednym z działań, które wesprze rodziny i przekona je do posiadania potomstwa, a przez to poprawi sytuację demograficzną. "A ta, podobnie jak w całym województwie opolskim, jest trudna" - wyjaśnił Gruener.

Burmistrz podał, że w ostatnich latach dla polepszenia sytuacji demograficznej Byczyna m.in. sprowadza do siebie dużą liczbę repatriantów. Na początku grudnia gmina przystąpiła też do projektu Opolskiej Karty Rodziny i Seniora, która ma w przyszłym roku wprowadzić system powszechnych ulg i zniżek wspierających rodziny oraz osoby starsze przy opłatach za usługi publiczne. Kapica zwrócił uwagę, iż dowodem na prowadzoną politykę prorodzinną Byczyny jest też uruchomienie w tym roku pierwszego żłobka oraz pomoc w funkcjonowaniu przedszkoli.

Gruener powiedział, że gmina Byczyna liczy poniżej 10 tys. mieszkańców, a jej budżet w 2014 roku wyniesie ponad 40 mln zł. (PAP)

bErwrAxF

kat/ eaw/

bErwrAya
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)