Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Służby sanitarne gotowe do szczepień przeciwko meningokokom

0
Podziel się:

Służby sanitarne Opolszczyzny są gotowe, by w
razie potrzeby w ciągu kilku godzin rozpocząć akcję szczepień
przeciwko meningokokom. W Opolskiem odbędzie się akcja
informacyjna na temat choroby meningokokowej. O zagrożeniu sepsą
dyskutowano w środę podczas posiedzenia sztabu kryzysowego
wojewody opolskiego.

Służby sanitarne Opolszczyzny są gotowe, by w razie potrzeby w ciągu kilku godzin rozpocząć akcję szczepień przeciwko meningokokom. W Opolskiem odbędzie się akcja informacyjna na temat choroby meningokokowej. O zagrożeniu sepsą dyskutowano w środę podczas posiedzenia sztabu kryzysowego wojewody opolskiego.

"Jeżeli będzie taka potrzeba, to jesteśmy przygotowani, by ruszyć w kilka godzin po decyzji" - powiedział PAP po tym spotkaniu opolski wojewódzki inspektor sanitarny, Krystian Kościów. "Mamy zapas szczepionki, tworzone są już też listy osób do ewentualnego zaszczepienia" - dodał.

Inspektor podkreślił, że najbliżej do ewentualnych masowych szczepień przeciwko meningokokom jest w powiecie kluczborskim, skąd pochodzą trzy osoby przebywające w opolskich szpitalach. "W ich przypadku mamy prawie pewność, że przyczyną zachorowań są meningokoki" - oświadczył Kościów.

Szef wojewódzkiego Sanepidu wyjaśnił, że decyzja o akcji masowych szczepień na ogół jest podejmowana, gdy ilość zachorowań przekroczy 10 na 100 tys. mieszkańców. "W powiecie mamy ok. 70 tys. mieszkańców, na razie wskaźniki nie są przekroczone, ale sytuacja jest dynamiczna" - zaznaczył.

Według stanu na środę po południu, w Opolskiem jest 8 osób, obserwowanych w związku z podejrzeniem sepsy. "Trzy z nich są prawdopodobnie zakażone meningokokami typu C, pięć pozostałych prawdopodobnie nie" - ocenił inspektor Kościów. W każdym z przypadków przeprowadzono dochodzenie epidemiologiczne, i tam gdzie była taka potrzeba zastosowano chemioprofilaktykę.

W kwietniu w powiecie brzeskim zaszczepiono ponad 11 tys. młodych ludzi w wieku 11-19 lat. Wybór takiej grupy był podyktowany tym, że to właśnie wśród młodzieży najczęściej dochodzi do zachowań sprzyjających rozprzestrzenianiu się meningokoków. Od początku roku, w wyniku wstrząsu septycznego wywołanego przez te groźne bakterie, w województwie zmarły trzy osoby.

"Niestety, mimo ciągłego informowania wciąż obserwujemy zachowania sprzyjające zakażeniom - picie z jednej butelki, dzielenie się kanapką czy papierosem. One musza zostać wyeliminowane" - powiedział inspektor Kościów.

Wojewoda opolski, Bogdan Tomaszek zdecydował o przeprowadzeniu akcji informacyjnej na temat meningokoków, profilaktyki i objawów, które powinny budzić niepokój. Akcja będzie skierowana do młodzieży, ale także do lekarzy pierwszego kontaktu, których rola w prawidłowym rozpoznaniu objawów choroby meningokokowej jest bardzo ważna. (PAP)

jsz/ wkr/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)