Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: W 2012 r. konkursy na pieniądze z Krajowej Rezerwy Wykonania

0
Podziel się:

W styczniu br. ruszą konkursy na projekty finansowane z 64 mln euro, jakie
Opolszczyzna wygrała w konkursie o Krajową Rezerwę Wykonania - powiedziała PAP wicedyrektor
departamentu koordynacji programów operacyjnych urzędu marszałkowskiego, Maja Byrdak.

W styczniu br. ruszą konkursy na projekty finansowane z 64 mln euro, jakie Opolszczyzna wygrała w konkursie o Krajową Rezerwę Wykonania - powiedziała PAP wicedyrektor departamentu koordynacji programów operacyjnych urzędu marszałkowskiego, Maja Byrdak.

Dodatkowe środki, jakie trafią na Opolszczyznę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego to ponad 64 mln euro. To nagroda za pierwsze miejsce w konkursie o Krajową Rezerwę Wykonania dla regionów najefektywniej wydających unijne pieniądze. "Pierwsze konkursy na nabory projektów wystartują w styczniu, na ich wybór, realizację i rozliczenie mamy czas do końca roku 2015" - wyjaśniła Byrdak.

Ponad 24 mln euro z całej sumy zostanie przeznaczone na wzmocnienie atrakcyjności gospodarczej regionu, 4 mln euro na społeczeństwo informacyjne, 6,5 mln euro na inwestycje w ochronę powietrza i odnawialne źródła energii - biomasę, energię słoneczną oraz geotermiczną. 2 mln euro trafi na wsparcie regionalnej infrastruktury edukacyjnej, pół miliona przeznaczono na pomoc techniczną.

Najwięcej - prawie 27 mln euro w podziale środków przeznaczono na działania związane z transportem. Ponad 20,5 mln euro trafi na drogi regionalne - w tym prawie 8,5 mln na dwa ważne projekty: przebudowę drogi wojewódzkiej 414, a także węzła komunikacyjnego na skrzyżowaniu ulic Budowlanych i Sobieskiego z obwodnicą północną Opola. Ponad 6 mln euro kosztowała będzie przebudowa mostu przez Odrę pomiędzy Ciskiem a Bierawą.

Krajowa Rezerwa Wykonania to pula pieniędzy, jaką Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeznaczyło do podziału pomiędzy województwa najlepiej gospodarujące środkami unijnymi. Została utworzona z środków wspólnotowych przeznaczonych na realizację Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia na lata 2007-2013. Żeby dostać dodatkowe pieniądze, regiony musiały przekroczyć próg 20 proc. wydatków certyfikowanych - czyli zatwierdzonych przez Komisję Europejską.

Opolskie zajęło w poprzednim ministerialnym rankingu pierwsze miejsce. Zdaniem Byrdak jednym z elementów, który zdecydował o wygranej było to, że Opolszczyzna od początku dobrze wystartowała z realizacją Regionalnego Programu Operacyjnego.

"Udało się nam wygrać konkurs, bo od razu ruszyliśmy z realizacją zadań. Niektóre województwa nie ruszyły z RPO, dopóki nie miały kompletu wytycznych z ministerstwa. My przyspieszaliśmy nabory możliwe do przeprowadzenia i odsuwaliśmy w czasie te, do których nie było ministerialnych wytycznych" - relacjonowała wicedyrektor.

Dodała, że - choć opolskie od początku plasowało się w czołówce ministerialnych miesięcznych podsumowań - departamentowi programów operacyjnych udzieliła się atmosfera wyścigu. "Śledziliśmy ranking. Były nerwy, zagryzanie zębów. Myślę, że dużo pomogło nam to, że od początku prowadziliśmy w tym wyścigu, i to dodawało nam wiary w siebie i skrzydeł, ze możemy to osiągnąć" - oceniła Byrdak.

Od rozstrzygnięcia konkursu woj. opolskie nadal prowadzi w przygotowywanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zestawieniach - zarówno w kategorii podpisanych umów, jak i wydatkowanych środków. "Na tych słupkach dosyć mocno to widać. My mamy prawie 60 proc., a następne województwo 52 proc. Cały czas trzymamy pozycję i chcemy powalczyć o kolejną nagrodę" - zapowiedziała wicedyrektor.

Według wstępnych informacji z ministerstwa konkurs na najlepsze wykorzystanie unijnych pieniędzy zostanie powtórzony, a do wzięcia będzie w nim nawet więcej pieniędzy niż ostatnio. "Z tego, co nam wiadomo, w następnej perspektywie 2014-2020 na konkurs będzie przeznaczona pula w wys. 5 proc. ogółu środków, a ostatnio było to 3 proc." - podkreśliła Byrdak.(PAP)

jsz/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)