Notowania

sld
24.11.2010 13:29

Opolskie: W sejmiku koalicja PO-SLD-PSL

W środę w Opolu podpisano porozumienie o utworzeniu koalicji PO, SLD i PSL w sejmiku województwa. Taki układ daje tym partiom stabilną większość - 19 radnych - w 30-osobowym sejmiku. PO ma w wojewódzkim samorządzie 12, SLD - 5, a PSL 2 radnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

W środę w Opolu podpisano porozumienie o utworzeniu koalicji PO, SLD i PSL w sejmiku województwa. Taki układ daje tym partiom stabilną większość - 19 radnych - w 30-osobowym sejmiku. PO ma w wojewódzkim samorządzie 12, SLD - 5, a PSL 2 radnych.

"Podpisaliśmy dzisiaj umowę koalicyjną na kadencję 2010-2014 pomiędzy Platformą Obywatelską, Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Polskim Stronnictwem Ludowym" - oświadczył na konferencji prasowej wiceprzewodniczący opolskiej PO Bogusław Wierdak.

Według umowy, PO - która wprowadziła do sejmiku 12 radnych - będzie miała stanowiska marszałka, pierwszego wicemarszałka i członka zarządu województwa. SLD dostanie fotel drugiego wicemarszałka, a PSL członka zarządu. "Platforma będzie miała łącznie trzech członków w pięcioosobowym zarządzie, tak jak odpowiada to arytmetyce w zakresie siły i potencjału w sejmiku" - powiedział na konferencji marszałek Opolszczyzny Józef Sebesta, który ma ponownie objąć to stanowisko.

Dodał, że głównym zadaniem nowej koalicji jest dbanie o zrównoważony rozwój Opolszczyzny. "To w praktyce dla województwa oznacza, że tam gdzie są słabsi - słabsze powiaty i gminy - powinniśmy umieć z poziomu samorządu zrobić wszystko, żeby im pomóc, żeby to nadrabianie opóźnień następowało szybciej. To główne przesłanie tej koalicji, która - myślę - będzie pracować sprawnie" - ocenił Sebesta.

Podkreślił, że PO oczekuje przeniesienia zawartego na poziomie sejmiku układu koalicyjnego na niższe szczeble samorządu. "Oczekujemy, że on przeniesie się na niższe szczeble władzy samorządowej i tam, gdzie występują radni PO, SLD i PSL na w strukturach powiatowych czy gminnych, uda się odtworzyć takie układy koalicyjne jak w sejmiku" - zaznaczył marszałek.

Wcześniej przez trzy kadencje regionem współrządziła Mniejszość Niemiecka. Teraz opolscy Niemcy (6 radnych) - razem z PiS (5 przedstawicieli) będą opozycją dla dawnego koalicjanta. Na konferencji wiceprzewodniczący opolskiej PO zaznaczył, że koalicjanci będą mieli dla Mniejszości konkretną propozycje współpracy.

"Absolutnie nie chcemy deprecjonować ani wyniku, ani wartości intelektualnej radnych i całej społeczności mniejszości niemieckiej. Złożymy uzgodnione w całej koalicji propozycje czynnego udziału mniejszości w pracach sejmiku" - zapowiedział Wierdak. (PAP)

jsz/ mok/ gma/

Tagi: sld, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz