Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Opowiem ci o wolnej Polsce" - rozmowy uczniów z świadkami historii

0
Podziel się:

"Katyń - ocalić od zapomnienia", "Wojenne dzieciństwo", "W małym mieście -
Wielka Solidarność" to niektóre tytuły prac uczniów z polskich szkół oraz m.in. z Rosji, Niemiec i
Czech, które przedstawiono w ramach programu "Opowiem ci o wolnej Polsce".

"Katyń - ocalić od zapomnienia", "Wojenne dzieciństwo", "W małym mieście - Wielka Solidarność" to niektóre tytuły prac uczniów z polskich szkół oraz m.in. z Rosji, Niemiec i Czech, które przedstawiono w ramach programu "Opowiem ci o wolnej Polsce".

Prezentacja 41 prac odbyła się w poniedziałek w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Warszawie.

"Historii najlepiej uczyć się nie z książek, ale z rozmów z jej świadkami. Wtedy o trudnych dziejach Polski możemy dowiedzieć się więcej, bo poznajemy nie tylko fakty, ale i ludzkie emocje" - powiedziała Alicja Pacewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej, które współorganizuje wydarzenie.

W jej ocenie, wspomnienia świadków historii i ich utrwalenie w szkolnych prezentacjach są szczególnie ważne w edukacji młodych ludzi, którzy dzięki temu mogą "bezpośrednio" odczuć tragizm II wojny światowej, okresu stalinowskiego czy zmagań opozycji demokratycznej z PRL.

W tegorocznej, trzeciej edycji programu uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przygotowali ok. 200 prac poświęconych najnowszym dziejom Polski. W tym roku po raz pierwszy w programie wzięły udział polskie szkoły z Rosji, Niemiec, Czech, Szwecji, Białorusi i Ukrainy.

Zadaniem uczniów było m.in. przeprowadzenie wywiadów z osobami, które biorąc aktywny udział w życiu politycznym i społecznym Polski w latach 1939-1989, sprzeciwiali się obowiązującym systemom władzy.

Uczniowie mieli także upowszechnić wiedzę o tych wydarzeniach w miejscu zamieszkania, np. zorganizować wystawę, przygotować spektakl, film lub audycję radiową, opracować artykuł prasowy lub stworzyć stronę internetową.

Wśród projektów w postaci nagrań filmowych, prezentacji archiwalnych zdjęć i dokumentów, młodzież przedstawiła m.in. wspomnienia więźniów z hitlerowskich obozów i osób deportowanych w głąb Rosji, tragizm zbrodni katyńskiej, dramatyczne losy żołnierzy Armii Krajowej, którzy po 1945 r. walczyli z narzuconą przez sowietów "władzą ludową", historię ludzi, którzy przeżyli wysiedlenia związane z Akcją Wisła.

Poza martyrologicznymi wątkami związanymi z II wojną światową, uczniowie dotarli także do działaczy opozycji demokratycznej z okresu PRL, z którymi rozmawiali o roli Solidarności w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Wszystkie prezentacje zostaną zarchiwizowane, a najciekawsze z nich będą opublikowane w wydawnictwie albumowym "Migawki z przeszłości".

"Opowiem ci o wolnej Polsce - spotkania młodzieży ze świadkami historii" to wspólna inicjatywa Centrum Edukacji Obywatelskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego i IPN. Jej koszt finansuje Kancelaria Senatu, Narodowe Centrum Kultury; część środków pochodzi z Komisji Europejskiej.(PAP)

nno/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)