Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opozycja na Białorusi. Polskie MSZ rozmawia z USA

0
Podziel się:

Przebywający z wizytą w USA wiceminister spraw zagranicznych rozmawiał w amerykańskim Departamencie Stanu o wspieraniu opozycji demokratycznej na Białorusi.

Opozycja na Białorusi. Polskie MSZ rozmawia z USA
(gudmd.haralds/Flickr)

Przebywający z wizytą w USA wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski rozmawiał w amerykańskim Departamencie Stanu o wspieraniu opozycji demokratycznej na Białorusi i w innych krajach dawnego ZSRR.

Pomianowski powiedział, że omawiano nowe inicjatywy na tym polu oraz sposoby poprawy koordynacji polityki Polski i USA wobec reżimu prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

_ - Lepsza koordynacja współpracy między Polską i USA, a także USA i Unią Europejską, to jest to o co zabiegamy i gdzie widzimy wartość dodaną z tej konsultacji, szczególnie jeśli chodzi o dodatkowe środki na wsparcie opozycji białoruskiej, a zwłaszcza opozycji tworzącej partie polityczne _ - powiedział Pomianowski.

_ - Ta grupa odważnych ludzi, którzy działają w bardzo trudnych warunkach, wymaga dodatkowego wsparcia. Ze strony administracji amerykańskiej otrzymałem tu jasną deklarację, że będzie ona wspierać opozycję białoruską i koordynować z Polską i UE zarówno mechanizmy wsparcia, jak i mechanizmy sankcji. To są bardzo ważne deklaracje _ - dodał wiceminister. Jak wyjaśnił, chodzi o _ wsparcie finansowe i polityczne _.

Pomianowski spotkał się z doradcą sekretarza stanu USA ds. społeczeństwa obywatelskiego i wschodzących demokracji Tomicahem Tillemannem. Rozmawiano także o sytuacji na Ukrainie, ale obaj dyplomaci nie ujawnili bliższych szczegółów na ten temat.

Spotkanie było kontynuacją Polsko-Amerykańskiego Dialogu Demokracji, który ma sprzyjać promocji ustroju demokratycznego na świecie. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele polskich i amerykańskich organizacji pozarządowych.

Planuje się utworzenie ośrodka dokumentacji i pomocy dla ofiar represji politycznych na Białorusi oraz centrum informacyjnego w Mołdawii w celu pomocy w zreformowaniu tamtejszej administracji rządowej, aby spełniała standardy UE.

Inny projekt to szkoła dla przywódców politycznych w krajach Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie. Wszystkie trzy projekty sfinansują Polska i USA. _ - Widzimy w tych projektach przykład rosnącej współpracy między naszymi krajami we wspieraniu demokracji na świecie _ - powiedział Tillemann.

Wiceminister Pomianowski, który jest jednocześnie mistrzem wschodnich sztuk walki i prezesem Polskiej Federacji Aikido, tradycyjnej japońskiej sztuki walki, wziął także udział jako honorowy gość w seminarium na temat aikido w Waszyngtonie.

Czytaj więcej w Money.pl
"Oni biorą całe walizki z pieniędzmi od Polski" Zdaniem prezydenta Białorusi, opozycji chodzi tylko o zachodnie pieniądze, a nie o konkretne zmiany w kraju.
Łukaszenka: Zakopaliby nas po kolana w ziemi Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wyraził dziś przekonanie, że Unia Europejska zrozumiała, iż sankcje wobec jego kraju są pozbawione perspektyw.
Białoruś otwiera kolonie karne. Na jak długo? Łukaszenka wypuszcza opozycjonistów z więzień. Oto, na jakich warunkach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)