Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opozycja wzywa. W Teheranie będzie gorąco

0
Podziel się

W internecie organizowane są manifestacje. Pierwsza w najbliższy wtorek.

Opozycja wzywa. W Teheranie będzie gorąco
(.faramarz/CC/Flickr)
bEgRegMR

Na stronach internetowych irańska opozycja wzywa do zorganizowania w najbliższy wtorek nowych manifestacji przeciwko - jak to określono - _ nielegalnemu _ osadzeniu w areszcie domowym dwóch głównych przywódców opozycji Mir-Hosejna Musawiego i Mehdiego Karubiego.

_ - Wzywamy każdego, aby zaprotestował we wtorek, 1 marca, przeciwko restrykcjom i przetrzymywaniu pod nadzorem, czego ofiarami są przywódcy ruchu _ reformatorskiego - napisano na stronach kaleme.com należącej do Musawiego i sahamnews.org. należącej do Karubiego.

Musawi i Karubi byli kandydatami w wyborach prezydenckich w Iranie w czerwcu 2009 r. Ponowny wybór Mahmuda Ahmadineżada na szefa państwa doprowadził wówczas do fali protestów. 27 grudnia 2009 r. doszło do najkrwawszych zamieszek, w których zginęło osiem osób, a kilkudziesięciu zwolenników ruchu reformatorów aresztowano.
Opozycja będzie apelować do wzięcia udziału w kolejnej manifestacji 15 marca, jeśli Musawi i Karubi nie zostaną uwolnieni. Od kilkunastu dni nie ma kontaktu z oboma opozycjonistami. Irańskie władze oskarżają ich o zorganizowanie demonstracji antyrządowych 14 lutego.

bEgRegMT

W protestach zwolenników opozycji, pierwszych od ponad roku, uczestniczyło kilka tysięcy ludzi. Demonstracje odbyły się w Teheranie, w Szirazie na południu kraju, oraz w Isfahanie w środkowej części Iranu. W wyniku starć z siłami bezpieczeństwa zginęły dwie osoby.

Obaj liderzy irańskiej opozycji wystąpili niedawno do władz o zgodę na zorganizowanie wiecu solidarności z demonstrantami w Tunezji i Egipcie. Prokurator generalny odrzucił ich wniosek i ostrzegł przed ewentualnymi konsekwencjami. Władze w Teheranie obawiają się, że manifestacje poparcia dla rewolt w państwach Afryki Północnej mogłyby przerodzić się w antyrządowe demonstracje w samym Iranie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t103690.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/iranska;opozycja;wzywa;do;pokojowego;wiecu,41,0,770857.html) Irańska opozycja wzywa do pokojowego wiecu Ma on być przeprowadzony jako objaw solidarności z demonstrantami z Tunezji i Egiptu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t45585.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/na;ulicach;teheranu;znowu;niespokojnie,83,0,669779.html) Na ulicach Teheranu znowu niespokojnie Prorządowe bojówki otoczyły dom irańskiego opozycjonisty Karubiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t97362.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/iran;rezyser;filmowy;zwolniony;z;wiezienia;za;kaucje,191,0,624831.html) Iran: Reżyser filmowy zwolniony z więzienia za kaucję Dżafara Panahi zrobił film o demonstracjach powyborczych.
bEgRegNu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)