Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opracowano nowe polskie normy ciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży

0
Podziel się:

Specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka opracowali nowe tzw. siatki centylowe
zawierające aktualne normy ciśnienia tętniczego dla polskich dzieci. Siatki powstały w ramach
projektu "OLAF - Opracowanie norm ciśnienia tętniczego i młodzieży w Polsce".

Specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka opracowali nowe tzw. siatki centylowe zawierające aktualne normy ciśnienia tętniczego dla polskich dzieci. Siatki powstały w ramach projektu "OLAF - Opracowanie norm ciśnienia tętniczego i młodzieży w Polsce".

Siatki centylowe - tłumaczyli w poniedziałek w Warszawie uczestniczący w projekcie lekarze - to wykresy, które na podstawie np. wieku dziecka i jego ciśnienia umożliwiają szybkie wskazanie, czy dane dziecko jest narażone na wystąpienie nadciśnienia tętniczego.

"Siatki centylowe umożliwiają wskazanie tej grupy, która wyróżnia się od przeciętnej wartości ciśnienia dla danego wieku, wysokości czy masy ciała. Ci pacjenci, którzy wyróżniają się w kierunku stanu przednadciśnieniowego czy nadciśnienia muszą być objęci specjalnym postępowaniem" - powiedziała prof. Maria Małgorzata Zajączkowska z Kliniki Nefrologii Dziecięcej UM w Lublinie.

Wyjaśniła, że konsekwencją braku siatek były trudności interpretacyjne dokonywanego pomiaru ciśnienia. "To z kolei pociągało niechęć do wykonywania pomiarów, bo cóż z pomiaru jeśli nie można go właściwie zinterpretować" - zaznaczyła prof. Zajączkowska.

Dlatego jej zdaniem opracowanie norm przyniesie korzyści zarówno pacjentom - bo będzie można rozpoznać u nich nadciśnienie we właściwym czasie, jak i pediatrom. "W zasadzie już od dzisiaj możemy wykorzystywać wyniki w praktyce" - dodał kierownik projektu OLAF prof. Mirosław Litwin.

Jak zaznaczyła prof. Zajączkowska, na aktualne "siatki centylowe" pomiaru ciśnienia czekano od lat. "W tak szybko zmieniającym się świecie wszystkie normy m.in. ciśnienia tętniczego powinny być modyfikowane co 10 lat" - wyjaśnił prof. Litwin. Dzięki badaniom wykonanym w ramach projektu "OLAF" polscy specjaliści nie będą już musieli stosować norm opracowanych kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych.

Dlaczego tak ważne są aktualne normy ciśnienia tętniczego u dzieci? Jak podkreślił prof. Litwin, czasami początki nadciśnienia zdarzają się w wieku dziecięcym i dlatego pomiar ciśnienia tętniczego powinien być podstawowym elementem badania lekarskiego. "Ciśnienie powinno być zmierzone u każdego dziecka powyżej 3. roku życia" - powiedział. "Choroba nadciśnieniowa zaczyna się bardzo wcześnie, ale nie od razu objawia się np. niewydolnością krążenia czy udarem mózgu" - dodał ekspert.

Jak poinformował, nadciśnienie tętnicze występuje u około 2 proc. populacji do 18. roku życia. W pewnych grupach wiekowych - u nastolatków - wzrasta do 10 proc. i osiąga 30 proc. u 30-latków.

"Już u 40 proc. dzieci z nadciśnieniem występuje () uszkodzenie tętnic. Gdybyśmy wcześniej rozpoznali nadciśnienie i wcześniej rozpoczęli leczenie, to takiego uszkodzenia by nie było" - oceniła prof. Zajączkowska.

Projekt OLAF prowadził Zakład Zdrowia Publicznego Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" we współpracy z pediatrycznymi ośrodkami klinicznymi w kraju oraz za granicą. "Po raz pierwszy wykonano tego typu badania w 416 szkołach na terenie całego kraju z udziałem ponad 17 tys. uczniów w wieku od 6 do 18 lat. Było to bardzo duże przedsięwzięcie" - podkreślił dr Zbigniew Kułaga z Zakładu Zdrowia Publicznego Centrum Zdrowia Dziecka.

"OLAF" to największy tego typu projekt badawczy w Polsce, sfinansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Honorowy patronat nad jego realizacją sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Siatki centylowe są dostępne na stronie www.czd.pl/olaf. (PAP)

ekr/ agt/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)