Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPZZ i FZZ zawieszają prace nad umową społeczną

0
Podziel się:

O zawieszeniu udziału w pracach nad umową
społeczną zdecydowały w czwartek władze Ogólnopolskiego
Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych.
Związkowcy są oburzeni nierównym traktowaniem przez rząd
poszczególnych organizacji pracowniczych.

O zawieszeniu udziału w pracach nad umową społeczną zdecydowały w czwartek władze Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych. Związkowcy są oburzeni nierównym traktowaniem przez rząd poszczególnych organizacji pracowniczych.

"W czwartek zapadła jednogłośnie decyzja, że obie nasze centrale zawieszają prace nad umową społeczną, gdyż do dzisiaj jest to fikcja. To nie oznacza, że występujemy z Komisji Trójstronnej ds. problemów społeczno-gospodarczych, natomiast nie będziemy podpisywali umowy społecznej" - powiedział PAP Wiesław Siewierski, przewodniczący Forum Związków Zawodowych.

Deklaracja związkowców jest reakcją na podpisanie w poniedziałek porozumienie pomiędzy rządem i NSZZ "Solidarność". Dokument dotyczy realizacji postulatów związku, które przedstawił utworzony w czerwcu Krajowy Sztab Protestacyjny, powołany przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność".

Zawarcie porozumienia pomiędzy rządem, a jedną organizacją związkową władze OPZZ i FZZ odebrały jako nierówne traktowanie partnerów społecznych. Związkowcy liczyli, że dokument taki dokument zostanie przygotowany w porozumieniu ze wszystkimi uczestnikami Komisji Trójstronnej.

"Przygotowywana umowa społeczna pomiędzy rządem, pracodawcami i organizacjami pracowniczymi budziła w nas wszystkich wielkie nadzieje: była szansa na ludzkie potraktowanie pracowników, na to żeby wreszcie mówić o godności pracowniczej i rozwiązać najważniejsze problemy. W poniedziałek na spotkaniu prezydium komisji trójstronnej będziemy apelowali do partnerów społecznych o zmianę zasad prowadzenia dialogu" - zapowiedział Siewierski.

Władze OPZZ i FZZ deklarują, że wspólnie domagać się będą równoprawnego traktowania przez rząd partnerów z Komisji Trójstronnej.

"Branżowy ruch zawodowy zaniepokojony jest stanem dialogu społecznego i stąd spotkanie dwóch reprezentatywnych central związkowych. Zastanawiamy się w jakim kierunku powinny pójść nasze działania, by wymusić na parlamencie realizację zgłaszanych od lat naszych wniosków, a ponieważ dialog społeczny został upolityczniony, podporządkowany interesom politycznym ugrupowań rządzących, wybiórczo dokonuje się rozmów z partnerami społecznymi, nie realizuje się naszych wniosków, w naszej ocenie mamy teraz czarne dni dialogu społecznego" - ocenił Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Zawarte w poniedziałek porozumienie między rządem a NSZZ "Solidarność" zakłada m.in. podniesienie płacy minimalnej od stycznia 2008 r. do 1126 zł brutto. Ponadto strona rządowa zgodziła się, aby wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosły w 2008 r. w stosunku do roku bieżącego o 9,3 proc. Jednocześnie rząd zadeklarował podniesienie wysokości wskaźnika kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców.

Uzgodniono także wydłużenie o rok obecnie obowiązujących przepisów o wcześniejszych emeryturach i przedstawienie przez rząd do końca przyszłego roku projektu dotyczącego emerytur pomostowych oraz skierowanie ustawy dotyczącej wynagrodzeń w służbie zdrowia na szybką ścieżkę legislacyjną. (PAP)

olz/ wkr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)